popielDwie kobiety - Lidia Popiel- fotografka i Monika Richardson- dziennikarka postanowiły odbyć podróż szlakiem bursztynowym śladem rzymskiego ekwity. Książka jest reportażem z opisem Rzymu, następnie podróży przebiegającej wzdłuż Adriatyku poprzez Rawennę, Rimini, Wenecję do Akwilei. Jest to obecnie małe miasteczko, które w czasach rzymskich było ważnym portem, skąd rozpoczynał się słynny „szlak bursztynowy" kończący nad zatoką Gdańską. Książka rozpoczyna się opisem bursztynu żywicy, w której zastygły szczątki roślin i małych zwierzątek od ok. 50 mln. lat. Autorki piszą o rodzajach bursztynu -bałtyckim, karpackim i sycylijskim- oraz o jego technicznej obróbce. Autorki opisują spotkania z ciekawymi ludźmi, ich tradycjami, zwyczajami skupiając się szczególnie na aspekcie kulinarnym. Cały czas posuwają się traktem na północ, odwiedzając miasta na „szlaku bursztynowym". Warto tu wymienić takie ośrodki jak Carnuntum, Sopron, Szombathely, a w Polsce Kraków, Wrocław, Kalisz, Konin, Kruszwica i Truso. W Koninie na placu kościelnym do dziś istnieje najstarszy polski drogowskaz, słup kamienny ustawiony w 1150 r. przez Piotra Wszeborowica w połowie drogi miedzy Kaliszem a Kruszwicą. Książka jest napisana żywo, interesująco, zawierając sporo informacji etnograficznych i historycznych.
Jako dowolny temat zorganizowano spotkanie „Literatura na anielskich skrzydłach" z udziałem małżeństwa Lidii i Eugeniusza Kurzawów.
Nasze następne spotkanie wyznaczyliśmy na 07.09.2015 r. a do dyskusji wytypowano książkę Jonasa Jonassona „Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął".

Andrzej Grupa
Moderator

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.