irving16 czerwca odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów. Tym razem  w letniej atmosferze i klimacie sympatycznej kawiarenki „Szarlotka” w porze na pierwszą kawę o godz. 11.00. Przyszli ci najbardziej wytrwali i wierni DKK. Całkiem spora grupka.

Rozmawialiśmy o książce, która wcale nie była wakacyjna ani lekka, ani łatwa, czasami przyjemna. Irving „W jednej osobie” stawia mocne i odważne pytania o granice: wolności osobistej, artystycznej, erotycznej. To intymny portret pisarza biseksualisty, który nie oglądając się na nikogo, robi to, co uważa za stosowne. Z niczego nie chce zrezygnować, wszystkiego chce doświadczyć.

Kim jest autor? John Irving to przedstawiciel amerykańskiej i światowej literatury. Urodzony w 1942 roku napisał 13 powieści. Omawiany przez nas, to jego ostatni utwór. Nie trudno się domyślić, że Billy Abbott ma wiele cech autora – ale powieść to fikcja literacka. Jedna z opinii mówi o nim, że jest to : „autor na miarę Dickensa, wśród współczesnych nie ma równych sobie”. O jego utworach krytyce piszą, ze są „przełomowe”, „niezwykłe”, „kontrowersyjne”, „odważne” i ciągle aktualne.

Czytając powieść nasuwa się pytanie o moralność. Bohater nie zadaje sobie takiego pytania. Nie wyznacza sobie żadnych granic. Przekracza wszelkie granice moralne. Nie zawsze mu to służy. W sumie czuje się samotny, niespełniony i zagubiony.

„W jednej osobie” to utwór o człowieku, jego odrębności, indywidualności, o samotności, kryzysie tożsamości seksualnej i towarzyszącym temu cierpieniu, a także o ciągłym poszukiwaniu – czego? Amerykański obywatel Billy Abbott – bohater powieści doświadczył rygoryzmu lat pięćdziesiątych, przeżył rewolucją obyczajową i tragedię plagi AIDS oraz wkroczył w wiek XXI.

Myślę, że kluczem do twórczości Irvinga może być dla wielu czytelników zdanie z utworu „W jednej osobie” : „Mnóstwo ważnych rzeczy dzieje się za kulisami, docierają do nas tylko sygnały”. Jak u Szekspira!

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.