„GŁOS SERCA” Jodi Picoult

glosSercaJodiPicoult„Głos serca” to debiutancka powieść Jodi Picoult. W tej, jak i w późniejszych swoich książkach, autorka podejmuje kontrowersyjny temat - i robi to z wdziękiem, mądrością i wrażliwością.  Stawia wiele ważnych pytań. Co to znaczy być dobrym dzieckiem, dobą siostrą, żoną, matką , dobrym człowiekiem? Czy należy podążać za głosem serca, czy raczej pozwolić kierować sobą innym?

Jodi Picoult to bestsellerowa autorka, ceniona za przenikliwość psychologiczną i umiejętność wglądu w serca i umysły ludzkie.
Główna bohaterka powieści Jane zawsze żyła w cudzym cieniu. Od nieszczęśliwego dzieciństwa ucieka w małżeństwo z biologiem, pracoholikiem skupionym na karierze zawodowej, Oliverem Jonesem. Jane i to potrafi znieść. Dopiero gdy uświadamia sobie, że również ich córka, Rebeka, jest dla Olivera mało istotna, rodzi się w niej bunt. Pewnego dnia zostawia męża z jego ukochanymi nagraniami wielorybich pieśni i razem z córką wyrusza z San Diego do swojego brata, Joleya, który mieszka w Massachusetts. Jedzie przez całą Amerykę, prowadzona jego listami, czekającymi w oznaczonych urzędach pocztowych. Każdy list otwiera szansę refleksji nad zapomnianą przeszłością i świeżego spojrzenia w przyszłość, a podróż przez kontynent niesie ze sobą wiele niespodzianek. Oliver, nawykły do tropienia humbaków w głębinach oceanów, chce odzyskać żonę i córkę. Jeśli ma tego dokonać, będzie musiał nauczyć się patrzeć na świat, a także na siebie, innymi oczami.

"Głos serca" od samego początku ukazuje swoim czytelnikom wydarzenia, które wiele mówią nam na temat głównych bohaterów. Każdy z nich jest na swój sposób oryginalny i posiada indywidualne cechy charakteru, które odróżniają go na tle pozostałych postaci. Całość historii opowiedziana została z pięciu różnych perspektyw, a co więcej, nie odnajdziecie w niej sztywnej chronologii. Niektóre opowieści powtarzają się kilkukrotnie, narratorzy zadbali o to, aby każda z wersji różniła się nieco od poprzedniej, a autorka porozrzucała je dodatkowo po różnych częściach książki.

"Głos serca" chciałabym polecić zarówno wielkim fanom Jodi Picoult, jak i osobom, które do tej pory nie miały styczności z twórczością tej autorki.  Przystępny dla czytelników język, który intensywnie działa na  wyobraźnię i sprawia, że nie możemy oderwać się od lektury tej książki aż do samego końca. Jest to opowieść przebogata i urzekająca. Słowa Jodi Picoult rzucają na czytelnika czar. Lektura jej książki jest prawdziwą rozkoszą.