Wschowa, 07.05.2014

Dyskusyjny Klub Książki w Domu Dziecka we Wschowie

 

IMG 0574Nawiązując do poprzedniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawialiśmy książkę Beaty Ostrowickiej pt. "Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku”, zastanawialiśmy się, jak w czasach dzisiejszych wyglądają domy dziecka.
Czy tak jak w książce Beaty Ostrowickiej, gdzie przebywało ponad sto a nawet dwieście dzieci? Czy ich warunki się polepszyły? Czy coś zmieniło się na lepsze?
Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi dzięki uprzejmości Pani Dyrektor Barbary Tlałki, która zaprosiła nas do Domu Dziecka we Wschowie. Na własne oczy mogliśmy się przekonać, jak dziś wyglądają takie placówki. Muszę przyznać, że wszyscy byli mile zaskoczeni tym co zobaczyli i usłyszeli.

Naszym oczom ukazał się piękny dom jednorodzinny z ogrodem, na parterze którego znajduje się obszerny salon połączony z kuchnią i spiżarnią, dwa pokoje oraz garderoba. Na poddaszu mieści się sześć pokoi dwuosobowych, dwie łazienki oraz pokój zabaw. Wszystko jest pięknie i gustownie urządzone. W domu dziecka przebywa obecnie czternaścioro wychowanków. Ich życie nie różni się od życia normalnej rodziny. Codziennie rano wstają, myją się, jedzą śniadanie, idą do szkoły bądź do przedszkola. Odrabiają lekcje, zapraszają kolegów i koleżanki, lub sami idą w odwiedziny do znajomych. Wyjeżdżają na wakacje, uroczyście obchodzą urodziny, pomagają w domu, a wolnych chwilach odpoczywają przed telewizorem bądź komputerem, czytają książki, bawią się. Mają swoich opiekunów i tworzą jedną wielką rodzinę.

Jak nam powiedziała pani dyrektor, to dzięki realizacji projektu podniesiony został standard oraz jakość życia mieszkańców Domu Dziecka we Wschowie. Projekt zakładał, że nowe, bardziej domowe, warunki zwiększą motywację wychowanków do większej samodzielności w wykonywaniu codziennych czynności oraz zmobilizują ich do zdobywania wiedzy a efektywna organizacja czasu dzieci i młodzieży wpłynie na zmniejszenie zagrożeń wywoływanych przez różnego rodzaju patologie.
Cieszy nas to, że zmiany idą ku lepszemu. Niestety, jeszcze nie wszystkie domy dziecka w Polsce mają takie warunki, ale jak dowiedzieliśmy się od pani dyrektor, do roku 2020, te standardy mają się zmienić, a liczba wychowanków nie będzie mogła przekroczyć czternastu osób. Dzięki temu dzieci poczują się jak w prawdziwym domu. Wszystkim wychowankom, pracownikom oraz Pani Dyrektor Domu Dziecka we Wschowie życzymy dalszych sukcesów.

 

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.