PRZEBUDZENIE JENNY FOX

P1100832„Przebudzenie Jenny Fox” Mary E. Pearson to książka omawiana podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie, w dniu 28.05.2014. W zajęciach wzięło udział dziewięć osób.

Bohaterką powieści jest siedemnastoletnia dziewczyna, która przeżyła tragiczny wypadek samochodowy. Jej ciało odniosło zbyt poważne obrażenia, by udało się je ocalić. Z tego co zostało, a zostało niewiele, naukowcy poskładali nową Jenny. Udało im się uratować dziesięć procent mózgu, który nasycili biożelem – sztuczną siecią neuronową opartą na modelu biologicznym, wypełnioną nueurochipami. Podobnie jak ludzkie neurony komunikują się one i przekazują informacje poprzez chemiczne neuroprzekaźniki. Typowy ludzki mózg składa się ze stu miliardów neuronów – Jenny ma ich pięć razy więcej. Jednak zachowane dziesięć procent nie wystarczyło, by ciało dziewczyny funkcjonowało w pełni poprawnie. Zeskanowano więc i uploadowano jej pamięć do komputera, by była bezpieczna do momentu odbudowania pozostałych fragmentów. Jenny otrzymała nowy szkielet i skórę. Dzięki nowoczesnej technologii medycznej zreplikowano jej strukturę kostną, a obszary mięśniowe uzupełniono zmodyfikowanym żelem. Skrawki skóry hodowano w laboratorium, a następnie łączono z pozostałymi próbkami, póki nie uzyskano pożądanej ilości. Ruchy Jenny miały odbywać się za pośrednictwem cyfrowych sygnałów przesyłanych poprzez kości i dzięki kablom oplatającym ścięgna.

Po trwającej ponad rok śpiączce Jenna wybudziła się. Stopniowo odkrywa prawdę o sobie i zaczyna zadawać sobie pytanie kim teraz jest. Dziwolągiem, jak siebie nazywa, czy prawdziwą Jenny, z której zostało jedynie dziesięć procent? Zastanawia się, jak wiele rodzice są gotowi zrobić dla własnego dziecka? Ile są w stanie poświęcić, by odzyskać córkę? Na te i inne pytania próbuje odnaleźć odpowiedź. Czy uda jej się, czy pogodzi się z obecną sytuacją i jak potoczą się jej dalsze losy głównej bohaterki, dowiecie się z książki, którą serdecznie polecam. Mimo, że  historia wybiega mocno w czasie, to biorąc pod uwagę bardzo szybki postęp w nauce, wydaje się być całkiem realna.

 

Moderator DKK we Wschowie
Danuta Ratuszniak

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.