IMG 093128 września 2014 roku odbyło się 7 spotkanie klubowiczów DKK dla Dorosłych w Bibliotece Publicznej we Wschowie.
W ten sposób rozpoczęliśmy swoją działalność po wakacjach dyskusją o książce Tadeusza Różewicza „Matka odchodzi”. Wybór nie był przypadkowy. W tym roku, w maju, odszedł autor: „Największy polski poeta XX wieku jest przez Polaków niewspółmiernie do swojej rangi żegnany zdawkowo” napisał Piotr Bratkowski.

„Matka odchodzi” książka nagrodzona w 2000 roku Nagrodą Nike. Napisałam, że dyskutowaliśmy o książce, ponieważ jest to utwór, który łączy różne konwencje literackie. Składa się on z wierszy, fragmentów prozy, dziennika autora, wspomnień braci, matki, zachowanych listów, fotografii, kartek kalendarza. Utwór wielogłosowy. Równocześnie bardzo jednoznaczny, szczery, prosty, pełny różnorodnych uczuć. Na pierwsze miejsce wybija się miłość do matki. Matka i uczucie do niej to motyw przewodni rozmyślań poety. Towarzyszy mu myśl o początku i końcu, o dzieciństwie i śmierci.

Temat umierania zawsze budzi wiele emocji. Różewicz po latach, starszy od matki w chwili umierania, podejmuje próbę pożegnania się z nią. Próbę, bo tak naprawdę nigdy nie godzimy się ze śmiercią tych, których kochamy. Twórca pisze o matce z taką czułością, miłością, świadomością jak wiele jej zawdzięcza: „Oczy matki wszystko widzące patrzą na urodziny patrzą przez całe życie i patrzą po śmierci z „tamtego świata”. Sam czuje swoją niedoskonałość miłości do niej. Nie pokazał jej tulu rzeczy, nie dotrzymywał obietnic, a nawet krzyknął na nią. Swoją książkę poświęconą matce nazywa „żebraczymi trenami”.

Napisał ją po 43 latach jej śmierci. Sam poeta stwierdza „Wchodziłem w świat poezji jak w światło, a teraz szykuję się do wyjścia w ciemność”. Ten utwór to opowieść o własnym odchodzeniu. To próba na otwarcia się na fakt śmierci również własnej.

Utwór Różewicza wywołał wśród klubowiczek wiele pozytywnych emocji. Poeta nas wzruszył do łez, zaskoczył swoją osobowością, pełny ciepła, otwartości, poświęcenia, niezwykłej cierpliwości i wyrozumiałości dla cierpiącej i umierającej matki. Książka zmusza czytelnika do refleksji, do chwili zatrzymania i pomyślenia o sprawach ostatecznych. Piękna, mądra, pełna emocji i bardzo przejmująca lektura.

Następne spotkanie DKK odbędzie się 28 października 2014 roku o godz. 16.00. Tematem dyskusji będzie powieść Barbary Kosmowskiej „Ukrainka”.

 

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.