Odyseja Kresowian w DKK „Orator” przy BP w Świebodzinie w dniu 10.02.2014 r.

 

DSC01582Na lutowe spotkanie przybyli członkowie Związku Kresowian w Świebodzinie, którym tematyka omawianej książki była szczególnie bliska. W „Śladach na piasku” K. Hoffman-Jędruch oczami autorki oraz z relacji jej najbliższych dowiadujemy się o niezwykłych losach rodziny Neuhoffów i Hoffmanów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Książka-pamiętnik jest niejako symbolem, gdyż odzwierciedla losy wielu polskich rodzin skazanych przez historię na emigrację. W pierwszej części książki poznajemy szeroką panoramę życia społeczno-obyczajowego w Galicji ze szczególnym uwzględnieniem relacji między Wiedniem a Krakowem i Lwowem. Autorka opisuje nie tylko życie obyczajowe, ale także naukowe przytaczając nazwiska luminarzy nauki i kultury. Spokojne i sielskie życie jednak szybko się kończy, gdyż na arenę wkracza wojna z wszystkimi jej konsekwencjami.  
I tu zaczyna się opis tułaczki poprzez Azję Środkową, Syberię, udział w armii Andersa, następnie powrotna podróż do Europy a następnie emigracja do Argentyny i Stanów Zjednoczonych. Czytając przeżycia autorki na Syberii nasuwają się skojarzenia z treścią książki „Imperium” Ryszarda Kapuścińskiego. Np. opis zachowań ludzi podczas straszliwej zamieci śnieżnej zw. buranem. Wspominając pobyt w Anglii autorka podkreśla szacunek z jakim spotkała się jako polski oficer wśród Brytyjczyków. Będąc w Argentynie musiała od nowa ukończyć tamtejsze gimnazjum , gdyż jej wykształcenie europejskie nie było tam uznawane. Już jako kobieta w podeszłym wieku, z ogromnym wysiłkiem ukończyła inżynierię chemiczną.

Książka „Ślady na piasku” wywołała dużą dyskusję wśród klubowiczów, gdyż szeroka tematyka w niej zawarta skłaniała do głębokich refleksji i rozmyślań.
Na następne spotkanie, które odbędzie się 10 marca 2014 roku wytypowaliśmy książkę do dyskusji Ross Moriarty „Pieśń Aborygenki”. Jako temat dowolny wyznaczono „Rzeczpospolitą Babińską.

 

Moderator
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.