Rozmowy zza grobu w DKK „ORATOR” przy BP w Świebodzinie w dniu 12 maja 2014r.

 

DSC01613Książka Janusza Wiśniewskiego „Na fejsie z  moim synem” jest swoistą formą spłaty długu wobec Matki, którą autor bardzo kochał. Pisana w konwencji „Boskiej komedii” Dantego i „Rozmów zmarłych” Fontenelle’a  jest książką antyklerykalną, naszpikowaną wiadomościami z fizyki, genetyki, biologii, seksuologii i psychologii. Autor z wykształcenia jest fizykiem i informatykiem, i swoje przemyślenia z tych trudnych dziedzin wiedzy wkłada w usta swej Matki, która była zwykłą kelnerką w restauracji w Gdyni. Książka jest trudna w czytaniu, wymaga sporej wiedzy z wyżej wymienionych zagadnień. Mamy tu poruszony problem neutrino jako najlepszego nośnika przekazu informacji, ciemne strony odkrycia helisy DNA i powstania gatunku ludzkiego. Pisząc o złu tkwiącym w człowieku, Wiśniewski posługuje się badaniami A. Maslowa, wg których tylko 1% ludzkości jest dobry. A jak mawiał Erazm z Rotterdamu: „zło człowieka wynika z jego niewiedzy”.  Inni dodają, że problemem na świecie nie jest jednak siła ludzi złych, lecz słabość ludzi dobrych. Autor w charakterystyczny dla siebie sposób rozwodzi się na temat słynnych badań seksuologicznych Kinsey’a. Książka oprócz wątków trudnych i poważnych, zawiera w sobie także trochę elementów zabawnych. Trudno ją ocenić jednoznacznie. Na pewno jest inna od pozostałych książek Wiśniewskiego; ze względu na poruszane problemy jest ona bardziej przyswajalna przez mężczyzn.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy prezentację multimedialną jednego z uczestników DKK, który jest miłośnikiem maratonów. Wysłuchaliśmy pogadanki o charakterze i istocie biegu maratońskiego, a także zapoznaliśmy się z trasą biegu do Rzymu, wynoszącą około 2000 km.

Nasze następne, powakacyjne spotkanie wyznaczyliśmy na 15 września, a do dyskusji wytypowano książkę „Dlaczego Bóg nienawidzi kobiet?” O. Benson i J. Stangroom’a.

 

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.