Toksyczny związek w DKK dla młodzieży w Świebodzinie dn. 19. 05. 2014 r.

 

IMG 041119 maja 2014 r. na spotkaniu DKK dla młodzieży dyskusja dotyczyła książki „Bardzo biała wrona” Ewy Nowak. Jest to dziesiąty tom z serii „miętowej”, który w 2009 r. otrzymał tytuł Książki Roku Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych (Polskiej Sekcji IBBY). Pisarka z zawodu jest pedagogiem - terapeutą i w książce poruszyła ważny temat dla młodzieży o przemocy w związku młodych ludzi. „Bardzo biała wrona” opowiada historię związku Natalii i Norberta, dwojga licealistów. Natalia była ładną i sympatyczną dziewczyną. Od początku Norbert wydawał się dziwny, był pozornie sympatyczny. Skrywał przed Natalią swój zaborczy charakter. Po niedługim czasie stał się bardzo zazdrosny i nieufny wobec dziewczyny. Ciągle ją kontrolował i sprawdzał. Na początku Natalii to nie przeszkadzało, myślała, że na tym polega wielka miłość. Dopiero później przekonała się, że tkwi w toksycznym związku. Bardzo współczułyśmy Natalii bo była bardzo nieszczęśliwa i zastraszana. Ciągle musiała oszukiwać Norberta bo bała się jego reakcji. Nawet przy zakupie dżinsów obrażał ją i poniżał. Postępowanie Norberta wobec Natalii bardzo nas drażniło i denerwowało. Bardzo chciałyśmy, żeby Natalia znalazła wyjście z tego toksycznego związku. Na szczęście to jej się udało.

Książkę Ewy Nowak czyta się bardzo dobrze, bo jest napisana łatwym językiem. Powieść obyczajowa o miłości nie tak pięknej jak by się wydawało, która bardzo nas wzruszyła i zarazem zszokowała. Pisarka poruszyła historię związku młodych ludzi jedną z wielu, bardzo prawdziwą. Bo jak można jednocześnie kochać i poniżać ukochaną osobę. Dziewczyny powinny sięgnąć po książkę Ewy Nowak, bo pokazała w niej  jak powstaje i rozwija się taki toksyczny związek. Po przeczytaniu jej możemy odpowiedzieć sobie na pytanie: skąd się bierze przemoc w związku? Czy historia Natalii miała być wskazówką, jakich chłopaków należy unikać? Polecamy!

Następne spotkanie wyznaczyłyśmy sobie na 16. 06. 14 r. a do dyskusji wytypowana została książka „Upadki” Anne Provoost.

 

Ewa Kubik
prowadząca DKK dla młodzieży

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.