„Kulisy działań służb specjalnych w Polsce”  w DKK „Orator” przy BP w Świebodzinie w dniu 13.10. 2014 r.

 

IMG 0230Na październikowym spotkaniu omawialiśmy książkę Tomasza Sekielskiego „Sejf” o tematyce sensacyjnej i kryminalnej. Odkrycie zmasakrowanych zwłok na Podlasiu jest dla autora pretekstem do pokazania zakulisowych działań służb specjalnych oraz roli mediów zwłaszcza telewizji. Autor wyraźnie daje do zrozumienia, że rola i znaczenie pracy dziennikarza dochodzeniowego i rola policjanta przed emeryturą są niewielkie w obliczu wszechwładnych służb specjalnych. Okazuje się, że nie ma w Warszawie redakcji, w której ktoś nie współpracowałby z jakąś służbą. Motywacje są rozmaite – zemsta, łatwy zarobek, problemy z narkotykami lub alkoholem lub zwykła transakcja. Pazerne na pieniądze środowisko dziennikarskie telewizji jest łatwym celem inwigilacji. Autor ukazuje bardzo ścisły związek polityków ze służbami specjalnymi cytując jednego z ich przedstawicieli: „Gdy nasi ludzie z polityki mają problemy, to my to sprzątamy. Działamy oczywiście poza prawem, nasze operacje nie są przez nikogo autoryzowane. Politycy nie chcą znać szczegółów, dzięki czemu wydaje im się, że mają czyste ręce. Oni tylko wskazują cel, sprawę do załatwienia.” Sekielski jako dziennikarz telewizyjny doskonale zna jej oblicze. Twierdzi, że staje się ona „ medium robionym przez głupich dla głupich.” Według społecznych sondaży tylko ok. 5-6% społeczeństwa jest inteligentne, reszta to bezkształtna rozumowo masa. I to dla niej jest telewizja. Ambitne pomysły są od razu odrzucane. Z czasem wszyscy się pomału do tego przyzwyczajają. Na świecie korporacje medialne stały się maszynami tylko do zarabiania pieniędzy. Nic nie sprzedaje się tak dobrze w telewizji jak tragedia. To jedno z dziesięciu przykazań telewizyjnych wydawców. Wychowywany na obrazkowej papce widz, chce emocji. Treść i merytoryka obchodzi coraz mniej osób. Takie wydarzenia jak pogrzeb ofiar zamachu, świetnie podnoszą oglądalność. Książka na ogół podobała się klubowiczom ze względu na wartką akcję i sensacyjną fabułę.

Nasze następne spotkanie wyznaczyliśmy na dzień 3 listopada 2014 roku, a do dyskusji wytypowano „Od początku do końca” Olgi i Piotra Morawskich.

 

Moderator DKK,
Andrzej Grupa

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.