Sprawozdanie ze spotkania DKK w dniu 28.02.2014 r.

 

W dniu 28.02.2014 r. odbyło się spotkanie członków DKK przy MBP Żary, moderowane przez pracownika PMm  Zbigniewa Kozłowskiego.
Omawialiśmy książkę Tadeusza Dołęgi-Mostowicza „Kiwony”.

Książka z oczywistych względów (autor żył w okresie międzywojennym) toczy się w okresie trwania II Rzeczypospolitej. Bohaterem jest Józef Domaszko – utrzymywany przez bogatego stryja przez okres nauki jeszcze przed I wojną światową. Zawieruchę wojenną Józef przeżył jako oficer kwatermistrzostwa wojsk carskich, następnie korzystał z majątku zmarłego stryja w wolnej Polsce. Jego przeżycia, a zwłaszcza wyjątkowo konformistyczna postawa wobec życia i jego problemów, to główny temat powieści. Widzimy, jak nasz bohater próbuje funkcjonować bezkolizyjnie i nie drażniąc nikogo, co nie u wszystkich budzi aprobatę, zwłaszcza u ludzi z charakterem…

Tytuł powieści – „Kiwony” symbolizuje postawę bohatera książki. Kiwony to zabawki
w rodzaju Wańki-wstańki, które po szturchnięciu przechylają się to w jedną, to w drugą stronę, jakby zgodnie potakiwały wszystkiemu dookoła. Bez własnego zdania.

 

Opracował: Zbigniew Kozłowski

 

12

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.