"Tego lata, w Zawrociu"
Hanna Kowalewska

„Tego lata, w Zawrociu”, to powieść o losach rodziny Milskich. Bohaterką jest wnuczka Matylda i jej babka Aleksandra, która po śmierci zostawiając testament, robi ogromne zamieszanie w całej rodzinie. Zawrocie, to posiadłość położona z dala od nowej cywilizacji. Jest tam duży dom, ogród, sad, las, łąki i płynąca rzeka. Babka Aleksandra po śmierci męża Maurycego, zostaje tam sama z psami, kotem i panem Jóźwiakiem, który pomaga jej w utrzymaniu domostwa, ponieważ ukochała to miejsce ponad wszystko. Od rodziny oddala się w oczach córek i wnuczek staje się zimną wyrachowaną kobietą. Mając jednego wnuka Pawła, darzy go chorą miłością, która jemu szkodzi. Miłość do Zawrocia była głębsza, niż miłość do własnych dzieci. Tego rodzaju uczucia dzieci nigdy nie rozumiały. W testamencie całe swe dobra zapisała wnuczce, z którą nie miała żadnych kontaktów za życia. Wnuczka Matylda próbowała ją zrozumieć na swój sposób, przebywając w posiadłości sama zaczęła czuć sentyment miejsca, w którym żyła babka. Czytając pamiętniki i listy, postanowiła obdarzyć każdego jakąś pamiątką, a posiadłość powierzyła pod opiekę Jóźwiakowi, który doglądał Zawrocia. Czy córki i wnuczki mieszkające z dala od przyrody, natury potrafią zrozumieć trud i miłość do ziemi, którą babka Aleksandra darzyła Zawrocie?

Teresa Grasza
Babimost 25.09.2014r.