Kolejne spotkanie DKK (dorośli) odbyło się 09.12.2014r w Bibliotece Publicznej w Łagowie. Do dyskusji wybraliśmy książkę Gevina Extenca pt. "Wszechświat kontra Alex Woods”.

„Wszechświat kontra Alex Woods” Gawina Extence a to nie tylko dobra i mądra książzka , ale też bardzo dobrze napisana. Nie ma  w niej ani poprawności politycznej, ani czarno- białych postaci, przygód , czy namiętnych relacji damsko- męskich i nie została też napisana tylko ku rozrywce czytelnika.

Mimo, że powieść zaczyna się jak mroczny kryminał, to dalsza jej część jest raczej relacją z kilku lat życia pewnego zdumiewającego, młodego człowieka. Przedstawiona w stylu, posługiwał się w swoich książkach Wiliam Wharton. Styl spokojny, metodyczny i w zadziwiający sposób wciągający czytelnika w fabułę zwyczajnych zdarzeń. Tytuł książki sugeruje bunt i walkę Aleksa. W rzeczywistości mamy do czynienia z pełnych ciepła, z dużą dawką sarkazmu, relacjach między postaciami, wynikających z tolerancji, akceptacji losu i życiowej mądrości. Zadziwiają też olbrzymie pokłady szacunku dla ludzi, którzy w realu spotykają się najwyżej z ludzką obojętnością, gdyż trudno doszukać się w nich cech, mogących wzbudzić podziw i zazdrość tych, dla których walka o powierzchowną doskonałość stanowi cel życia.

Dlatego warto po tej lekturze zastanowić się, gdzie powinniśmy szukać przyjaźni i akceptacji. W jakim kierunku skierować nasze samodoskonalenie, żeby nie kończyło się ono na botoksie czy nowych meblach do salonu. Nauczyć się, że zmagania z przeciwnościami losu nie zawsze wymagają siły i determinacji, ale mądrości i odwagi w przyjęciu pomocnej dłoni życzliwego człowieka.

Alex zmaga się ze swoim, czasami bardzo nieżyczliwym, wszechświatem, ale to ten wszechświat tworzy Alexsa i trzeba przyznać, że rezultat jest więcej niż dobry. Madre wychowanie, walka z chorobą, niecodzienna przyjaźń stworzyły osobę, która mimo młodego wieku zaskakuje dojrzałością oraz siłą i która potrafiła poradzić sobie z wyzwaniem mogącym przerosnąć wielu.

Książki nie da się przeczytać, odłożyć i zapomnieć. Po lekturze mamy wiele odpowiedzi na trudne pytania, ale też mnóstwo pytań, na które sami musimy sobie odpowiedzieć. Warto pomyśleć, jacy jesteśmy my i jak przez to wpływamy na innych, i że warto okazać zainteresowanie tym, którzy nie chcą jedynie ogrzewać się w blasku plastikowych ikon współczesnej kultury.

 

DKK w Łagowie

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.