galopSkończyły się wakacje, rozpoczął się nowy rok szkolny, a z nim kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

W czasie wakacji klubowicze nie rozstawali się z książką. Na powakacyjne spotkanie do dyskusji przeczytali powieść Galop 44 Moniki Kowaleczko – Szumowskiej. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, Mikołaj i starszy od niego Wojtek. Bohaterowie doświadczają tego, o czym każdy z nas marzy - podróży w czasie. Chłopcy z bezpiecznej, współczesnej Warszawy przedostają się do powstańczych wydarzeń sierpniowych. Oczom ich ukazuje się obraz spadających bomb, słyszą strzały, widzą śmierć powstańców. Obok nich biegną chłopcy, dziewczęta, dzieci oraz starcy. Uświadamiają sobie, że nie jest to gra, żaden film
i mogą w każdej chwili zginąć. Ale to oni mają przewagę, przecież w każdej chwili mogą wrócić do spokojnych czasów. Podejmują decyzję, że zostają.
Biegu historii nie można zmienić, bracia dobrze o tym wiedzą. Pobyt w centrum powstańczych wydarzeń sprawił, że spotkali ludzi walecznych, poznali smak pierwszej miłości i bólu rozstania. Bohaterowie uczestnicząc w walkach odkrywają siebie nawzajem i dostrzegają walory łączącej ich więzi.

Galop 44 to doskonała propozycja dla młodego czytelnika, w której przedstawione są prawdziwe relacje uczestników Powstania Warszawskiego. Warto ją przeczytać aby zdobyć prawdziwą wiedzę o wydarzeniach z tamtych lat.

Koordynator DKK
Alicja Ptasińska