damyNa październikowym spotkaniu klubowicze DKK podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Kamila Janickiego „Pierwsze damy II Rzeczypospolitej".
Autor przybliża biografie pierwszych dam okresu międzywojennego: Marii Wojciechowskiej żony Stanisława Wojciechowskiego oraz dwóch żon Ignacego Mościckiego: Michaliny i Marii. Okres, w którym żyły i działały pojęcie pierwszej damy nie istniało, mówiło się po prostu" prezydentowa." Pełniły funkcje reprezentacyjne i ceremonialne, prowadziły działalność charytatywną oraz kształtowały życie towarzyskie skupione wokół Prezydenta. Sytuacja gospodarcza i polityczna sprawiała, że życie w międzywojennej Polsce nawet dla pierwszej damy nie było takie różowe. Różniły się od siebie diametralnie, jednak wpływ każdej z nich na działania mężów, a pośrednio na losy kraju okazał się niebagatelny. Zdawałoby się, że kobiety władzy, zwykłe papierowe postaci to wbrew pozorom kobiety o silny charakterze. Maria Wojciechowska wspierała męża sama jednak nie mogła odnaleźć się jako prezydentowa. Michalina Mościcka również wspierała męża ale też aktywnie działała na rzecz praw kobiet i udzielała się charytatywnie, feministka. Maria Mościcka swoją rolę rozpoczęła skandalem obyczajowym poślubiając o 28 lat starszego Ignacego Mościckiego. Potem zbytnio pochłonęła ją władza i owijanie męża wokół palca. Książka pokazuje, że żony często wykazywały się dużo większą siłą ducha i przedsiębiorczością niż ich mężowie. Autor pokazał biografie dam z dobrej strony, obiektywnie opierając się na oficjalnych notach, źródłach historycznych. Dla większości klubowiczów książka podobała się. Czyta się ją szybko, nawet bez wiedzy historycznej jest przystępna. Walorem są zdjęcia i zawarte zabawne dykteryjki z życia elit tamtych czasów.
Dodatkowym elementem spotkania klubowiczów była promocja książki „Pamiętnik" oraz spotkanie z jej autorem wywodzącym się ze Świebodzina Łukaszem Piotrem Kotwickim. Na spotkaniu byli nie tylko klubowicze ale też osoby z zewnątrz zainteresowane Jego pisarstwem.
Na następne spotkanie 09.11.2015r. polecono do przeczytania książkę Erica – Emmanuela Schmitta „Marzycielka z Ostendy". Temat prezentacji „Historia edukacji, nauczyciele, mędrcy, mistrzowie".

Moderator DKK
Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.