savoirSavoir-vivre. Co kryje się pod tym pojęciem? Odpowiedzi szukaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie , w książce Grzegorza Kasdepke, pod tytułem ,,Bon czy ton. Savoir-vivre dla dzieci". Sam autor napisał, że to ,,mniej więcej to samo, co bon ton, tylko że trudniej się to wymawia.... A co to jest bon ton ? Wiedza o tym, jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach... A kto to właściwie jest ten dobrze wychowany człowiek? Ktoś, kto nie zachowuje się jak małpa i kogo nie trzeba chować do szafy, gdy przychodzą goście. Czyli każdy, kto przeczyta tę książkę i czegoś się z niej nauczy!" Bardzo trafne określenie zastosował sam autor, myślę, że każdy zrozumiał o co chodzi. A gdyby komuś to nie wystarczało, dodam, że Savoir-vivre to wyrażenie pochodzące z języka francuskiego. Savoir znaczy wiedzieć, vivre znaczy żyć, czyli ,,sztuka życia", inaczej mówiąc, to zasady dobrego wychowania. Jak nauczyć dzieci dobrego wychowania? Najbardziej istotne jest to, aby przekazać mu, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej należy postępować. Dobre wychowanie i dobre maniery wyniesione z domu stanowią cenny fundament, którym rodzice obdarzają swoje dzieci. Warto sięgać również po wsparcie literatury, której dobrym przykładem do naśladowania może być bohater książki, jak na przykład Kuba i Buba z powieści Krzysztofa Kasdepki, którzy nauczyli się między innymi, jak zachować się przy stole, na ulicy, w autobusie... jak się przedstawiać, ubierać, dbać o higienę... To świetny poradnik, który wszyscy rodzice powinni kupić swoim pociechom. Pamiętajmy, że bycie uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawia, że wszystkim żyje się lepiej, milej i bardziej radośnie.
Moderator DKK
Danuta Ratuszniak