W czasie wakacyjnej przerwy nie było spotkań w otyńskim DKK, ale czytanie książek było intensywne. Z pośród dziewięciu tytułów zaproponowanych do czytania największe emocje wśród „klubowiczek" wzbudziła książka „Koniec jest moim początkiem", której autorem jest Tiziano Terzani, włoski dziennikarz i podróżnik. Pozostałe tytuły czytane były z przyjemnością, ponieważ dla osób kochających czytać książki każda pozycja to przyjemność i nowa przygoda.

„KONIEC JEST MOIM POCZĄTKIEM" Tiziano Terzani

Ta książka to owoc rozmów jakie odbyli ojciec i syn. Tiziano Terzani, ciężko chory , u schyłku swego życia postanowił odpowiedzieć na wszystkie pytania swego syna, które on zawsze pragnął mu zadać. Książka to podsumowanie życia znanego dziennikarz i podróżnika. Widział i przeżył wiele. Ciekawe przygody, niekiedy śmiertelnie groźne, śmieszne i zabawne sytuacje, wspaniała rodzina, interesujące dzieciństwo to wszystko składa się na jego mądrość życiową. Wyznania szczere aż do bólu, poszukiwanie sensu w chorobie, cierpieniu i śmierci. Polecam tą książkę wszystkim, którzy są zabiegani, żyją bez zastanowienia, dla których ważne jest tu i teraz.

„SERENA" Ron Rash

Główna bohaterka powieści Serena to świeżo poślubiona żona potentata drzewnego Georga Pembertona. Wraz z mężem przyjeżdża na odludzia Karoliny Północnej. Nie jest zwykłą przedstawicielką kobiet początku XX. Potrafi dorównać każdemu mężczyźnie, nadzoruje pracę drwali, poluje na grzechotniki z wytresowanym przez siebie orłem, ratuje nawet życie swojemu mężowi. Razem z nim też zabija albo niszczy bezlitośnie każdego, kto traci ich łaski i przeszkadza w osiągnięciu sukcesu. Jest bezlitosna ,odznacza się brakiem jakichkolwiek zasad moralnych oraz umiejętnością manipulacji. Kocha tylko swojego męża, ale czy bezwarunkowo...?
„ZAWSZE PRZY MNIE STÓJ" Carolyn Jess-Cooke

Margot po śmierci wraca na ziemię jako swój własny Anioł Stróż. Od tej chwili będzie świadkiem wszystkich błędów, jakie popełniła w życiu, i każdej zgubnej decyzji, którą podjęła.
Czy zdoła ocalić siebie i miłość swojego życia? Czy aby ratować tych, których kocha, będzie gotowa zawrzeć pakt z demonem i zdobyć się na największe poświęcenie?

„OPOWIEŚĆ PIERWSZA" Janusz Życzkowski

Janusz Życzkowski to dziennikarz i publicysta, zawodowo związany z Radiem Zachód i Radiem Zielona Góra. Jego pierwsza książka to ciekawa historia dziejąca się w Azji Południowo–Wschodniej. Autor wykorzystuje rewolucyjną teorie Kopernika, aby snuć filozoficzne rozważania na temat ludzkiej natury, wiary i nauki.
„PRAWO DO ŚWIATŁA" John Banville

Czy wszystko o czym pamiętamy rzeczywiście się wydarzyło? Jaka jest różnica między pamięcią a wyobrażeniem? Na te pytania próbuje odpowiedzieć sobie aktor u schyłku swojej kariery. Konfrontując fakty ze wspomnieniami czy wyobrażeniami dochodzi do wniosku, że granica jest między nimi niezwykle płynna.

Czy jego romans, który przytrafia się mu w wieku piętnastu lat z matką najlepszego przyjaciela to największa miłość jego życia i dlaczego tak gwałtownie się skończyła?

Czy na niektóre z tych pytań autor zdoła odpowiedzieć? Zachęcam do przeczytania książki.

„WIADOMOŚĆ" Tove Jansson

„Wiadomość" to zbiór największych opowiadań szwedzkiej autorki, znanej głównie z cyklu książek o Dolinie Muminków.
Pisząc dla dorosłych autorka najchętniej używała formy opowiadania. Po mistrzowsku buduje napięcie i ciekawą fabułę w tak krótkiej formie. Prezentowane opowiadania wybrane przez Tove Jansson do jej ostatniej książki, to pożegnanie z czytelnikiem.

We wstępie do książki Philip Teir pisze: „Szkoda mi ludzi, którzy znają Tove Jansson tylko jako autorkę Muminków. Oczywiście chronologicznie trolle pojawiły się przed książkami dla dorosłych. Ale jeśli nie czytało się jej powieści i opowiadań, to jakby nie znało się Tove Jansson. Naprawdę. Z drugiej strony – jak miło pomyśleć, że ma się jeszcze tyle do odkrycia".

„PODRÓŻ NA STO STÓP" Richard C. Morais

Książka Richarda C. Morais podzielona jest na cztery rozdziały, których akcja toczy się w Mumbaju, Londynie, Lumiére oraz Paryżu. W każdej z tych części poznajemy losy głównego bohatera, Hassana Haji, i jego rodziny działającej z dużym powodzeniem w branży restauracyjnej, ale żeby nie było tak miło, zmuszonej przez wiele czynników zewnętrznych (nietolerancję w społeczeństwie i pewne tragiczne wydarzenie) do zmiany miejsca zamieszkania.
Zapachy, smaki, kolory, wspaniałe przepisy tak można w skrócie scharakteryzować tą książkę.

„INTRYGANTKI" Éric-Emmanuel Schmitt

Publikacja składa się z czterech dramatów, które właściwie wiąże jedynie nazwisko ich autora.

Utwory zawarte w książce mają filozoficzne podejście ( pisarz z wykształcenia jest filozofem) do życia i zmuszają czytelnika do zastanowienia się , przemyśleń nie tylko nad emocjami czy targanymi namiętnościami, ale kategoriami życia w kwestii dobra i zła. Nie bez znaczenia jest również układ chronologiczny poszczególnych scenariuszy sztuk teatralnych – od tragikomedii po dramat, od śmieszności po śmierć.
„SŁUŻĄCE" Kathryn Stockett

Akcja koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.