kempingW piątek, 23 października odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tematem do rozmowy było opowiadanie Martina Widmarka Tajemnica kempingu. Jest to trzecia książka z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, którą omawiamy w naszym klubie.

W szwedzkim miasteczku Valleby trwa właśnie lato, słońce mocno grzeje i jest piękna pogoda. Nasi bohaterowie, Maja, Lesse i Miranda jadą rowerami na biwak nad jezioro. W czasie drogi udaje im się nazbierać torbę kurek. Po przybyciu na kemping i rozstawieniu namiotu mają zamiar odpocząć i poleniuchować. Niestety na biwaku zdarzają się drobne kradzieże, a sami mieszkańcy kempingu zachowują się co najmniej dziwnie. Znika torba z grzybami, ginie ulubiony nóż pana Berga, a złowione przez właściciela kempingu raki przepadają bez śladu . Do akcji wkraczają młodzi detektywi.
To kolejna książka, którą czyta się z przyjemnością. Posiada wartką, trzymającą w napięciu akcję. Jest pogodna i zawiera humorystyczne zdarzenia. Napisana ładnym, prostym językiem zrozumiałym dla dziecka. Historia nie jest zagmatwana, co powoduje, że jest realna i każdy młody czytelnik może się utożsamiać z bohaterami. Książka posiada też wartości edukacyjne, uczy bowiem dzieci logicznego myślenia, spostrzegawczości i zwracania uwagi na szczegóły. Jak każda porządna bajka kończy się szczęśliwie, zagadki zostają wyjaśnione, a złodzieje złapani. Miłej lektury, polecamy!

Grażyna Lichwiarz