perłaOpowieść dzieje się w latach 1664-1676. Szesnastoletnia Griet po wypadku ojca ( wybuchł piec do wypalania rafii pozbawił go oczu i pracy) musi iść na służbę do domu Johannesa Vemeera-malarza, żeby zapracować przynajmniej na chleb i coś do chleba dla rodziców, siostry i siebie. W domu jej chlebodawców jest pięcioro dzieci, histeryczna i zazdrosna żona malarza, jego apodyktyczna teściowa i dotychczasowa służąca .Między malarzem a Griet rodzi się wzajemna fascynacja, która przejawia się w nielicznych słowach i powściągliwych gestach. Na polecenie swojego mecenasa malarz w sekrecie przed żoną rozpoczyna malować portret Griet. Maluje ją nie jako służącą, lecz zwykłą osobę i to w kolczykach z perłami swojej żony, która dowiedziawszy się o tym oskarża Griet o kradzież. Nikt nie stanął w obronie służącej.Po tym incydencie Griet odeszła z ich domu. Minęło 10 lat. W tym czasie główna bohaterka wyszła za mąż za Pietera-rzeźnika, urodziła dwoje dzieci, pracowała w hali na stoisku mięsnym. Malarz umarł i zostawił żonę z gromadką dzieci i wielkim długiem.

Barbara Matysiak
Babimost 3 listopad 2015r.