zołzunieTośka, czyli Antonina zwana też Mambą, to główna bohaterka powieści Marty Fox, pod tytułem ,,Zołzunie". Losy tej zbuntowanej nastolatki śledziliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki we Wschowie, w dniu 17.11.2015 r. Autorka przedstawiła czytelnikom Antoninę, w trudnym dla niej momencie życia. Na skutek rozwodu rodziców i wyjazdu mamy do pracy w Dortmundzie, dziewczyna zmuszona była zmienić szkołę i przeprowadzić się do dziadków. Nie potrafi jednak odnaleźć się w nowej sytuacji i postanawia przyjąć postawę buntowniczo-obronną. Od pierwszej chwili pobytu w szkolnych murach zostaje okrzyknięta Mambą, staje się też obiektem ataków i drwin klasowych „zołzuń", czyli Czarnej, Rudej oraz Jasnej. Czarna i Ruda to siostry bliźniaczki, które wywalczyły sobie wysoką pozycję w klasie, a pojawienie się nowej koleżanki odbierają jako zagrożenie, ponieważ Antonina jest bystra i pyskata, a dodatkowo, przez jej występ wszyscy zmuszeni byli odrabiać dodatkowe zadanie domowe. Taka sytuacja nie spodobała się bliźniaczkom, dlatego obmyśliły plan przeciwko Mambie. Jednak nowe okoliczności doprowadziły do zupełnie nieoczekiwanych zwrotów akcji. Czytelnicy stają się świadkami narodzin przyjaźni, a także miłości, dziewczyną bowiem interesuje się nie tylko przystojny Dawid, który proponuje jej rolę Julii w reżyserowanej przez siebie inscenizacji sztuki Szekspira, ale także sąsiad Kacper, właściciel sympatycznego psa Macho. W powieści możemy obserwować, jak przebiega powolny proces adaptacji Antoniny do nowych warunków i jej integracji z grupą. Autorka zręcznie opowiada o rzeczywistości i codzienności gimnazjalistów, ich problemach rodzinnych oraz prywatnych, o trudnym okresie dorastania, a także dostosowywaniu się do zmian, które przynosi życie. To jedna z książek, w których można poszukać rozwiązania na nurtujące problemy nastolatków. Książka, która pomaga kształtować postawy i przekazuje pozytywne wartości, dlatego warto po nią sięgnąć.

Moderator DKK
Danuta Ratuszniak