chiliMiło było się zobaczyć z klubowiczami na kolejnym spotkaniu DKK. W tym miesiącu dyskusja dotyczyła książki J. Jagiełło Czekolada z chili. Powieść jest kontynuacją Kawy z kardamonem.

Autorka  w doskonały sposób przedstawiła  rozterki głównej bohaterki Linki. To szesnastoletnia dziewczyna, rozpoczynająca naukę w prywatnym Liceum Fotograficznym. Fotografowanie jest jej pasją. Szkoła jest płatna i na jej opłacenie już nie starcza pieniędzy, bohaterka nie spoczywa na laurach. Znajduje pracę jako opiekunka u pana Antoniego. Środki na czesne już posiada, gorzej wychodzi z nauką dla której brakuje jej czasu.  W szkole czuje się obco, większość uczniów zna się z tego samego gimnazjum, tylko Linka jest z innego. W miłości też się nie układa. Adrian, jej chłopak wyjechał do Londynu, a ona tak bardzo za nim tęskni. Tak wiele dzieje się w jej jeszcze tak krótkim życiu, wychowuje się bez ojca, poznaje swoją przyrodnią siostrę, którą porzuciła jej matka. Na dodatek rolę ojca pełni ojczym, drugi mąż matki z którym Linka nie może się dogadać. W końcu  Adrian zdradza bohaterkę. Czy  taki ciężar problemów, dziewczyna jest w stanie udźwignąć? Tak, bohaterka radzi sobie z tym wszystkim doskonale, pokonuje wszelkie przeciwności!

Po przeczytaniu książki na pewno nie jeden nastolatek poradzi sobie ze swoimi dylematami. Jak mówi  życiowe przesłanie, nie ma takich problemów, których nie można pokonać. Przyjemnej lektury!

Koordynator DKK w Żaganiu

Alicja Ptasińska