27 listopada, odbyło się dziewiąte w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, podczas którego rozmawialiśmy o bestsellerowej powieści Meg Cabot Pamiętnik księżniczki 1. To kultowa książka znana nastolatkom na całym świecie, napisana w formie pamiętnika. Głowna bohaterka, Mia Thermopoli wraz ze swoją matką mieszka w Nowym Jorku na Manhattanie. Ma czternaście lat i uczy się w pierwszej klasie Liceum Męskiego imienia Alberta Einsteina. W szkole jest uczennicą mało popularną i raczej uchodzi za dziwadło, chociaż jest osobą z zasadami, dba o środowisko i nie je nic,  co kiedyś żyło. Któregoś dnia, podczas obiadu  w Palmiarni hotelu Plaza, który spożywa w towarzystwie swojego ojca, przeżywa szok. Dowiaduje się mianowicie, że jej tato jest księciem Genowii, a ona, jego jedyna córka naprawdę nazywa się Amelia Mignonette Grimaldi Thermopolis Renaldo  i jest najprawdziwszą księżniczką. W związku z tym, jako jedyna spadkobierczyni ojca, musi opuścić Amerykę i zamieszkać z nim w pałacu, w Księstwie Genowii. Od tej pory jej życie ulega diametralnej zmianie.

Następna książka, którą czytałyśmy z prawdziwą przyjemnością. Napisana przystępnym językiem, pełna humoru, zabawna. Pokazuje zmiany jakie zachodzą w księżniczce pod wpływem babci i jej lekcji etykiety, i są to zmiany korzystne zarówno  w wyglądzie jak i zachowaniu. To typowa powieść dla dziewcząt, pełna problemów, z którymi borykają się przeciętne nastolatki. A przede wszystkim to opowieść o zwykłej, nieciekawej dziewczynie, która w końcu zmienia się w piękną księżniczkę. Czy to nie piękna bajka?

Gorąco polecamy. Miłej lektury!

pamietnik

Grażyna Lichwiarz