We wtorek 8 grudnia 2015 r. o godzinie 8:00, gościem Biblioteki Publicznej Filia 1 była autorka książek dla dzieci - pani Joanna Krzyżanek. Spotkanie, połączone

z warsztatami plastycznymi, odbyło się w ramach ogólnopolskiego projektu Dyskusyjne Kluby Książek. Wzięły w nim udział dzieci z klasy Ic razem ze swoją wychowawczynią - panią Joanną Janowską oraz panią Iwoną Warcholińską -bibliotekarzem szkolnym.

Autorka pisze bajki, opowieści, wiersze. Prowadzi warsztaty literackie, ortograficzne, gramatyczne, plastyczne, teatralne i kulinarne. Na spotkanie przyjechała z bohaterami swoich książek: Cecylką Knedelek i gąską Walerią. Dzieci wysłuchały opowieści o mieszkańcach Starego Knedelkowa, przygotowujących się do świąt i gąsce Walerce, która bardzo chciała mieć choinkę. Były także rozmowy o zwyczajach świątecznych, zabawy ruchowe i dużo śmiechu. Pani Krzyżanek posiada niezwykłą zdolność nawiązywania kontaktu z dziećmi, dlatego też uczestnicy spotkania byli oczarowani spokojem, ciepłem i życzliwością naszego gościa. Podczas warsztatów plastycznych dzieci wykonały z masy pachnącej truskawkami, czekoladą i cytryną ozdoby świąteczne. Zapachy te można znaleźć w książkach autorki. „Bajka pachnąca truskawkami” , „Bajka pachnąca czekoladą” oraz „Bajka pachnąca cytryną” Joanny Krzyżanek to książki, które pachną, wystarczy potrzeć dłonią o stronice, a każdy czytelnik poczuje niesamowity zapach.

Po spotkaniu można było kupić książeczkę autorki wraz z autografem.

W podziękowaniu za pięknie pachnące opowieści, dzieci wręczyły laurkę z życzeniami

i świąteczne drzewko. Natomiast przedstawiciel Biblioteki Publicznej dziękując

za spotkanie podarował koszyczek kwiatów. Mamy nadzieję, że pani Joanna Krzyżanek jeszcze do nas zawita i opowie o nowych przygodach Cecylki i gąski Waleki.

jk now