Główną bohaterką jest nastolatka, siedemnastoletnia Marysia Gwidosz. Ta młoda dama znajduje się obecnie na bardzo trudnym etapie swojego życia.
Dziewczyna doznaje tak zwanego buntu nastolatki. Emocje, na które mają wpływ stale zmieniające się poziomy hormonów, aż w niej buzują. Marysia, która z przemiłej, wrażliwej i subtelnej dziewczynki może za chwilę stać się przysłowiowym potworem oraz koszmarem każdego rodzica. Kapryśna, obrażalska i pyskata nastolatka potrafi "dołożyć do pieca" nawet najbardziej cierpliwej osobie. Marysia to prawdziwy kameleon. Jednak jest w jej otoczeniu młodsza siostra Celinka. Celinka to taka słodka istotka, która widzi dobro. Podkreśla, że zdecydowanie woli Marysie spokojna i wyciszoną. Uważam, że każdy nastoletni buntownik dojrzy w Marysi siebie. Zastanowi się, do czego tak naprawdę dochodzi w jego stale zmieniającym się ciele i umyślę. Tą książkę omówiliśmy z uczniami I klasy Gimnazjum w Bojadłach. Uczniowie w tej książce odnaleźli swoje problemy dojrzewających nastolatków.
Moderator DKK Katarzyna Tomaszewska