Autorem powieści „Prawo do światła „jest irlandzki pisarz, dziennikarz, zdobywca licznych nagród.

Bohaterem, a jednocześnie narratorem jest Alexsander Cleave, starzejący się gasnący aktor, który niespodziewanie otrzymuje szansę zagrania roli życia i ożywienia swojej gasnącej kariery.

Aleksander ma zagrać rolę mężczyzny, który nie jest tym, za kogo się podaje. Jego filmową partnerką, odtwórczyni głównej roli jest aktorka słynna, ale niezwykle delikatna.

Spotkanie z tą aktorką przypomina bohaterowi jego córkę Coss, która przed dziesięciu laty popełniła samobójstwo. Śmierć wiąże się tu zawiłością, a starość  staje się okazja do wspomnień i powrotu do miłości, kiedy to bohatera jako piętnastoletniego młodzieńca uwiodła 35 letnia pani Gracy, matka jego najlepszego przyjaciela Billego. Powieść porusza ważne problemy, mówi o  aktorstwie u schyłku swej kariery, miłości i stracie. Ukazuje w jaki sposób wyobrażenia kształtują wspomnienia, które wpływają na człowieka. Pojawia się pytanie czy istnieje różnica między pamięcią a wyobrażeniami. Pytanie to prześladuje bohatera- narratora Alexsandra Cleaveai przewija się przez całą powieść. Skłania czytelników do refleksji i przemyśleń.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.