Ostatnia książka K. Michalak pt. „Nie oddam dzieci budzi u czytelników skrajne emocje. Świadczą o tym wypowiedzi zamieszczone na farach internetowych. Treść utworu dotyczy spraw związanych ze współczesnymi problemami wielu rodzin, a więc praca zawodowa, rodzina brak czasu dla tej rodziny.

Bohaterem jest utalentowany chirurg Michał Sokołowski tak bardzo zapracowany, że nie dostrzega momentu, w którym rodzina schodzi na drugi plan. Dopiero śmierć ukochanej żony i najmłodszego syna przywołuje go do rzeczywistości. Przychodzi refleksja, co jest naprawdę w życiu ważne. Pogrążonego w rozpaczy mężczyznę czeka cios z najmniej niespodziewanej strony. Teściowa zamierza odebrać mu dzieci. Aby do tego nie dopuścić, Michał musi podjąć desperacką walkę o prawo do opieki nad pozostałymi dziećmi. Ale on nie potrafi walczyć, podnieść się po ciosie, szaleje z rozpaczy, sięga po alkohol, który może go zupełnie pogrążyć.  W trudnej sytuacji bohaterowi pomaga psycholog, bo on sam obarcza się winą za nieszczęście. Pomagają też inni ludzie, dzięki którym Michał mógł odnaleźć siły, by wykrzyczeć „Nie oddam dzieci”. Okazuje się, że nawet najbardziej szlachetny i prawy człowiek pod ciężarem bólu może doprowadzić się do upadku i zrujnować sobie życie, ale nawet z takiego położenia może się podnieść i stawić czoło trudnościom. Autorka porusza kilka bardzo istotnych kwestii. Są to rozważania nad kruchością życia ludzkiego, nad faktem, że czasu nie można cofnąć, a zapracowany ambitny człowiek zapomina o tym, co w życiu jest ważne.

Książka skłania do refleksji przyjrzeniu się własnemu życiu.