15.12.2015 r. o godz. 16.00 w świątecznie przystrojonej Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie odbyło się ostatnie w roku spotkanie członków DKK. Liczne grono dyskutantów na temat reportażu Wojciecha Jagielskiego „Wszystkie wojny Lary".
Święta Wojna widziana oczami Matki. Zaskakujący reportaż o palących problemach XXI wieku. Lara – aktorka z Groznego – kobieta wychowana w zielonej dolinie, wśród przepastnych wąwozów Kaukazu, zamieszkałej przez Kistów na ziemi podarowanej przez gruzińskich książąt. Plemię przybyło z północy, byli to Czeczeńcy, którzy jakby stracili swoje korzenie. W zielonej dolinie zaczęli nowe życie. Dla Lary był to zielony raj.
Polski reporter Wojciech Jagielski spotkał się z bohaterką w gruzińskim Mc Donaldzie i wysłuchał dramatycznej opowieści. Matka mudżahedinów – Lara straciła w Świętej Wojnie dwóch synów. Wojnie o wartości – ich zdaniem – największe, bo jest to obietnica nowego raju.
Lara, zawsz miała marzenia. Sama twierdziła, że: „Marzenia, są nie po to, żeby się spełniały, bo wtedy zaraz umierają. Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestawało się chcieć żyć". Niewiele było radości w życiu Lary, to raczej tragiczna kronika tego co w ostatnich latach zdarzyło się w Gruzji, Czeczenii i Syrii. Bardzo osobisty dramat bohaterki. Utrata ukochanych synów, utalentowanych mądrych ludzi, którzy zostali zarażeni nienawiścią i chęcią zemsty na niewiernych. Znaleźli się w błędnym kole Świętej Wojny. , które zmiażdżyło ich, unicestwiło. Lara znalazła się z pustką w sercu i bólem, którego nic nie ukoi.
Jej syn Szamil w ostatnim spotkaniu z matką ironicznie skomentował jej postawę wobec życia.
„Żyć, żyć ... za wszelką cenę ... wszystko musi się opłacać. Tak właśnie myślą niewierni i dlatego ich pokonamy".
Ciekawy, poruszający, obalający wiele mitów reportaż. Autor próbuje pokazać, jak działa mechanizm Świętej Wojny, gdzie jest jej podłoże. Posługuje się dokumentacją zdarzeń – przywołuje dwie wielkie wojny z przełomu stuleci Afganistan 1993 i Czeczenia 1994.
Pokazuje co fascynuje i pociąga młodych ludzi w tej wojnie o wartości. Wskazuje jaką rolę mogły odegrać w narodzinach fundamentalizmu islamskiego Rosja, USA i Europa.
Ostrzega – każdy raj może stać się piekłem.
Kolejny utwór Wojciecha Jagielskiego warty przeczytania i przemyślenia.
Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.