Książka pt . „Tajemnica szkoły" została napisana przez Martina Widmarka . Ilustracje do tej książki wykonała Helena Willis , wydana została przez wydawnictwo zakamarki w 2010 roku.Na odwrocie strony tytułowej znajduje się mapa Valleby zaznaczonymi głównymi budynkami miasta. Od kilku lat, szwedzkie Jury dziecięce przyznaje książką Martina Widmarka z serii o detektywach ,nagrodę tytuł książki roku.
Akcja książki toczy się w szwedzkim miasteczku Valleby ,gdzie istnieje biuro detektywistyczne . Głównymi bohaterami są Maja i Lasse , młodzi detektywi. Akcja książki toczy się szybko a następujące po niej zdarzenia powiązane są w logiczną całość. Detektywi Lasse i Maja muszą odkryć, który z pracowników szkoły fałszuje banknoty na nowej szkolnej kserokopiarce. W trakcie śledztwa dzieci i komisarz poznają sekrety osób pracujących w szkole. Zagadka kryminalna jest ciekawa a jej rozwiązanie efektowne.
Książka napisana dużą czcionką znajdzie odbiorców wśród małych czytelników. Natomiast czarno – białe ilustracje dość dziwnych postaci nie zachęcają małego czytelnika do jej przeczytania. Obecnie dzieci wolą czytać książki z kolorowymi ilustracjami. Prosta i banalna historia opowiedziana przez autora bez humoru ,sprawia iż nie sięgnę po kolejne książki z tej serii.

Kornelia Bajerlain – klasa VI SP Siecieborzyce- DKK Filia biblioteczna Siecieborzyce