,,Tajemnica szkoły'' to książka z serii o biurze detektywistycznym Lassego i Mai. Od kilku lat książki których autorem jest Martin Widmark zostają wybierane przez szwedzkie Jury Dziecięce książką roku. Powieść pt." Tajemnica szkoły „została wydana przez wydawnictwo Zakamarki w 2010 roku, czarno – białe bardzo charakterystyczne ilustracje wykonała Helena Willis. Na odwrocie strony tytułowej każdej książki znajduje się mapa Valleby z zaznaczonymi głównymi ulicami i budynkami miasta.
Akcja książki rozgrywa się w szwedzkim miasteczku Valleby , gdzie działa biuro detektywistyczne .
Głównymi bohaterami książki są Maja i Lasse , młodzi detektywi . W książce ,,Tajemnica szkoły", Maja i Lasse muszą odkryć , który z pracowników szkoły fałszuje banknoty . W trakcie śledztwa dzieci i komisarz poznają sekrety osób pracujących w szkole , niekoniecznie związane w przestępstwem. Fałszywe banknoty pojawiają się nawet w kościele. Każda z osób pracujących w szkole jest podejrzana. Maja i Lasse jak zawsze współpracują z komisarzem policji, który nazywa ich swoimi małymi asystentami. Na końcu jak zawsze zagadka kryminalna zostanie wyjaśniona, a winny ukarany. Akcja książki jest intrygująca .Autor znalazł sposób aby opisać historie prostym , zrozumiałym językiem dla małych czytelników ,dowiaduje się też z książki w jaki sposób zabezpiecza się pieniądze przed fałszerstwem .
Moim zdaniem lektura tej książki przybliża nam literaturę detektywistyczną dla dzieci, pokazuje techniki zbierania odcisków i prowadzenia śledztwa. Duża czcionka , ciekawa zagadka kryminalna i młodzi detektywi , z którymi możemy się identyfikować zachęcają nas do przeczytania tej książki.
Kornelia Kacprzak klasa VI SP Siecieborzyce- DKK Filia biblioteczna Siecieborzyce