Obraz prowincjonalnej Polski w „Second Hand" Joanny Fabickiej
na spotkaniu DKK przy Bibliotece Publicznej w Świebodzinie
w dniu 11.01.2016 roku.

second handsNa pierwszym tegorocznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki tematem rozmowy była książka Joanny Fabickiej „Second Hand". Wykreowany przez Fabicką świat kilku pokoleń kobiet żyjących we wsi Podlewo i prowadzących pensjonat „Second Hand" to polskie piekiełko, gdzie króluje upokorzenie, przygnębienie i poczucie rozczarowania beznadziejną egzystencją, a naturalizm ociera się o okropności i wszystkie powieściowe postaci są przerysowaną karykaturą. Udręka, podłość i alkohol to wyznaczniki codzienności bohaterów książki, którzy nie mogą i nie chcą wyrwać się z zamkniętego kręgu brudu, własnej niedoskonałości i niespełnionych marzeń.
Naszym klubowiczom książka wyjątkowo zgodnie nie przypadła do gustu, wielu nawet nie dotarło do końca lektury zniechęconych przeraźliwie smutną i destrukcyjną wizją wyłaniającą się z kart powieści. Paradoksalnie dyskusja nad losami mieszkańców Podlewa była bardzo treściwa, klubowicze długo dzielili się licznymi własnymi uwagami nad dalece zniekształconą wizją polskiej prowincji według Joanny Fabickiej.
Ciekawym głosem w naszej dyskusji była podjęta przez jednego z klubowiczów próba umiejscowienia wsi Podlewo. Analizując dość skąpe książkowe informacje ulokował on akcję książki na Ziemi Lubuskiej w latach powojennych.
W drugiej części spotkania pracownicy biblioteki przedstawili niemal „na gorąco" relację z udziału Biblioteki Publicznej w Świebodzinie w 24. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co przerodziło się kolejno w dyskusję nad niespodziewaną popularnością książki jako przedmiotu aukcji WOŚP i nad możliwościami dotarcia do szerszych kręgów społecznych poprzez tego typu akcje społeczne.
Na kolejne spotkanie DKK klubowicze wybrali książkę „Miłość z kamienia" Grażyny Jagielskiej. O swojej pracy nad książką „Po drugiej stronie" opowie także Łukasz Piotr Kotwicki.

 

Moderator DKK
Tomasz Plichta

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.