Logo 2016Galeria Ekslibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach powstała w 1986 roku z zamiarem eksponowania grafik ekslibrisowych, będących użytkowymi działami sztuki ściśle związanymi z książką.
Szczególnym dorobkiem Galerii Ekslibrisu jest międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży, którego początki sięgają 1986, kiedy to odbył się pierwszy konkurs. Pierwszych pięć konkursów skierowane były do dzieci i młodzieży w kraju, a od 1996 roku konkurs jest wydarzeniem międzynarodowym.
Biennale Ekslibrisu Dzieci i Młodzieży, co dwa lata daje możliwość skonfrontowania dokonań dzieci i młodzieży z różnych krajów, ale i z różnych kręgów kulturowych w różnych grupach wiekowych oraz o bardzo zróżnicowanych poziomach dojrzałości artystycznej, a także w wielu technikach graficznych.
Wszystkich uczestników łączy jednak idea wykonania artystycznego znaku własności książki.
Młodzi artyści podchodzą do tego zadania rozmaicie, ta rozmaitość postaw twórczych i ich plastycznych efektów powoduje, że zobaczyliśmy wiele prac interesujących, inteligentnych, a przy tym cieszących oko jakością rzemiosła, precyzją wykonania oraz jakością odbitek. Taka wielość uczestników w dotychczasowych konkursach i ich postaw twórczych daje nadzieje, że raczej możemy być spokojni o los książek i znaków książkowych.
Już teraz zapraszamy dzieci i młodzież do uczestnictwa w kolejnym konkursie na ekslibris, którego finał odbędzie się we wrześniu 2016 roku.
A oto zasady konkursu - regulamin

Krzysztof Cymach
MBP Żary