cvartePrawdziwa historia niezwykłego nauczyciela. Książka przedstawia czterdziestoczteroletniego nauczyciela z liceum Kacpra, który postawił sobie za cel przygotować uczniów do matury. Skrywa przed wszystkimi, iż stopniowo zaczyna tracić wzrok. Jednak siła ludzkiego ducha i determinacja powodują, że podejmuje walkę z przeciwnościami losu. Postanawia walczyć z chorobą, udaje, że wszystko jest w porządku. Jednak przeciwności losu są nieubłagane, ma coraz większe trudności z poruszaniem się. Swoją niepełnosprawność ukrywa przed najbliższymi, nie chcąc żadnej pomocy. Gdy wszyscy uczniowie dzięki niemu zdają maturę, jest z siebie dumny. W pewnym momencie dochodzi do wniosku, że trzeba się wycofać z życia, bo nie ma już dla kogo walczyć. Pokonał szczyt swoich możliwości. Książka ta jest próbą odpowiedzi na pytania: Czy wyrok oznaczający niepełnosprawność, to wyrok wykluczający nas z życia?, czy potrafimy zaakceptować każde wyzwanie, które szykuje nam los?

Stanisława Kasprzyk
Babimost 25.02.2016r.