zyczkowskiNa marcowym spotkaniu klubowicze podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki Janusza Życzkowskiego „Opowieść pierwsza". Lektura okazała się trudna w odbiorze i nikt nie przeczytał jej do końca. Uczestnicy klubu nie oceniali książki, uznano, że musi trafić do innego odbiorcy a każdy czytelnik, który zmierzy się z jej treścią ma możliwość własnej oceny. "Opowieść pierwsza" jest debiutem powieściowym dziennikarza i publicysty zawodowo związanego obecnie z Radio Zachód. Doceniona na gali Lubuskich Wawrzynów Literackich 2015. Jest historią łączącą sensacyjną fabułę z filozoficznymi rozważaniami dotyczącymi spraw duchowej struktury człowieka, wiary i nauki oraz porozumienia między tymi dwoma obszarami. Porusza problemy złożonych ludzkich relacji. Dlaczego kochamy, pragniemy i grzeszymy? Bohaterem książki jest bezimienny młody dziennikarz, mający zagmatwane życie, którego los służbowo zawiódł do dalekiej Azji Południowo-Wschodniej. Ma nadzieję, że tam odzyska spokój, utracony przez niełatwe relacje z ludźmi. Wydaje się, że zamierzony cel został osiągnięty. Jednakże tuż przed opuszczeniem Malezji poznaje mistrza i przewodnika, który jeszcze raz zachwieje z trudem odbudowaną równowagą, on sam również stanie się przedmiotem pewnego eksperymentu, zostanie postawiony w wielu zaskakujących i niebezpiecznych sytuacjach. W ten sposób Autor udowadnia hipotezę, że teoria kopernikańska znajduje swoje odbicie w strukturze naszej psychiki a każdy z nas ma w sobie Słońce - duszę, wokół której obracają się planety - nasze życiowe doświadczenia i priorytety. Walorem książki są dobrze przedstawione realia Orientu, dobra znajomość obyczajów wschodnioazjatyckich, atrakcje turystyczne, zawiera opisy wielu charakterystycznych i dających się zlokalizować miejsc. Teorie z zakresu religii, filozofii, chemii czy fizyki kwantowej zaciekawią pasjonatów nauki. Powieść ta nie jest lekturą łatwą, wymaga intelektualnego zaangażowania i cierpliwości o czym przekonali się nasi klubowicze.
Następne spotkanie DKK wyznaczono na 11.04.2016 r. a książką do przeczytania jest „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie" Tomka Michniewicza.

Moderator DKK
Bogusława Hołub

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.