5 sekund do IO Małgorzaty Wardy jest świetną książką. Już od pierwszego rozdziału wzbudza  ogromne zainteresowanie. Trudno się od niej oderwać. Autorka doskonale ukazuje w książce fascynację wirtualnym światem. Obecne pokolenie to maniacy gier komputerowych, zatracający granice pomiędzy światem wirtualnym a rzeczywistym. Koncerny informatyczne zalewają rynek coraz bardziej brutalnymi i agresywnymi grami. Wciągają w nie coraz więcej młodych ludzi, którzy pewniej czują się w świecie wirtualnym niż rzeczywistym. Przyczyną tego są problemy młodzieży, brak akceptacji, zrozumienia w rodzinie i wśród rówieśników. Z tego powodu porzucają domy rodzinne albo przenoszą się w świat wirtualny. W grach znajdują to, czego brakuje im w świecie rzeczywistym.

W powieści dochodzi do strzelaniny. Na terenie szkoły, uczeń Sebastian zabija bibliotekarkę i rani kilkoro uczniów, wszyscy są w szoku. Dlaczego doszło do tej tragedii? Odpowiedź znajdziemy w książce. Autorka zaznacza, że współczesne gry tak działają na narządy zmysłu, że czujemy ból i ogromny strach. Sebastian był tak toksycznie zarażony grą, że sięgnął bo broń i sterroryzował całą szkołę. Powieść skierowana jest do rodziców, nauczycieli i oczywiście do młodzieży. Bądźmy czujni i zwracajmy uwagę co robią nasze dzieci.

Koordynator DKK w Żaganiu

Alucja Ptasińska