ptakW styczniu 2016 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książce Glorii Whelan „Bezdomny ptak”.

To piękna książka o miłości, kulturze i religii w Indiach… A przede wszystkim o cierpieniach i roli kobiety w świecie zorganizowanym przez mężczyzn, gdzie zabobonne poczucie wstydu i hańby są ważniejsze od życia.

13 letnia Koli zostaje wydana za mąż, za chłopca którego nie widziała na oczy i który okazuje się być śmiertelnie chory. W bardzo krótkim czasie dziewczynka zostaje wdową, a wdowa przynosi pecha, jest obciążeniem dla rodziny, w dodatku rodziny swego zmarłego męża. Nie może wrócić do rodziców, bo było by to dla nich hańbą i zesłało na nich nieszczęście. 

Samotna i nieszczęśliwa dziewczynka zbyt kocha rodziców i braci, by swym powrotem do domu ściągnąć im na głowę problemy. W domu teściów ciężko pracuje i jest źle traktowana. Czytelnikowi wydaje się, że jej życie zmierza donikąd… Koli nie ma wykształcenia, bo dziewczynki nie chodzą do szkoły, nie ma pieniędzy, bo rentę po mężu zabiera teściowa. Na szczęście jej teść potajemnie uczy ją pisania i czytania, a matka we wczesnym dzieciństwie nauczyła ją pięknie haftować. Te dwie umiejętności i napotkani po drodze dobrzy ludzie doprowadzą ją ostatecznie do szczęścia lecz droga do niego będzie bardzo bolesna.

Czytając książkę myślimy: "Co za czasy…?", "Ileż kiedyś kobiety musiały wycierpieć?". I tylko dziwi nas skąd, w pewnym momencie, w tekście mowa o komputerach…? Czyżby autorka się pomyliła? A może tłumaczka przekręciła jakieś słowo? Niestety opowieść o Koli jest świadectwem życia, które być może toczy się gdzieś obok nas, a o którym na co dzień po prostu nie myślimy lub też nic nie wiemy.

Książka bardzo nam się podobała i serdecznie polecamy innym.

Moderator

Barbara Przeździęk

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.