niania„Mała Nina” Sophi Scherrer to książka, przy której zarówno dzieci jak i dorośli będą się świetnie bawić. Główna bohaterka ma osiem lat i mieszka tylko z mamą, ponieważ jej rodzice są rozwiedzeni. Jak sama mówi „zaczęli się dużo kłócić i na siebie krzyczeć i dlatego nie mogli dłużej mieszkać pod jednym dachem”. Książka opowiada o  codziennych sprawach dziewczynki – problemy w szkole, nielubiane obowiązki domowe, rozdrażnienie zmęczonych pracą rodziców, przygotowania do pierwszej komunii świętej, nowa przyjaciółka taty, nowy przyjaciel mamy. Na szczęście Nina ma wspaniałą przyjaciółkę Luizę z którą spędza dużo czasu i która dzielnie ją we wszystkim wspiera. Bohaterka marzy o psie, na którego nie zgadza się mama,  postanawia więc za własne pieniądze kupić sobie świnkę morską i chrzci ją prawdziwym szampanem, nadając imię Wangog. Nazwa ta nie była przypadkowa. Nina nazwała tak swoją świnkę, ponieważ tak samo jak artysta nie miała całego ucha. Niestety pewnego dnia jej ukochane zwierzątko zostaje zagryzione przez psa sąsiada. Nina bardzo to przeżywa i coraz częściej zaczyna się zastanawiać nad sensem życia i śmierci. Pyta – czym jest śmierć? Dlaczego każdy musi kiedyś umrzeć? Czy jest osobne niebo dla świnek morskich? Gdzie jest Bóg?  Autorka książki pokazuje, że dzieci nie trzeba karmić kłamstwami i że należy rozmawiać z nimi otwarcie. Uświadamia nam, że dziecko widzi świat inaczej, a rolą rodzica jest pomagać mu w zrozumieniu otaczającego go świata. To bardzo mądra, a zarazem zabawna historia dziewczynki, która z humorem i fantazją przezwycięża wszelkie życiowe trudności. Przeczytajcie koniecznie! Z pewnością nie będziecie się nudzić.

Książkę ,,Mała Nina" czytaliśmy na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, w dniu 22.04.2016r. w Bibliotece Publicznej we Wschowie. Uczestniczkom bardzo się podobała.

Moderator DKK we Wschowie

Danuta Ratuszniak