Książka „Tajemnica Pani Ming” to króciutkie opowiadanie o bohaterce chińskiej prowincji. Pani Ming to nietypowa Chinka, która „wychowuje 10 dzieci”. Pracując w publicznej toalecie zaprzyjaźnia się z francuskim biznesmenem, któremu opowiada o swoich pociechach. Dla każdego z nich ma przygotowane garść miłości, fascynacji i zrozumienia. Poprzez 10 opowieści zmusza swojego słuchacza do myślenia i poznania wartości rodziny, która dla niej jest najcenniejszym darem. Pani Ming z ogromną czułością prezentuje losy dziesięciorga swoich dzieci, każdego przedstawiając jako wyjątkową osobę. Francuski biznesmen początkowo poirytowany opowieściami chińskiej kobiety z czasem zaczyna zmieniać dotychczasowe podejście do życia, założenia rodziny i posiadania potomstwa. Codzienne rozmowy stają się lekiem na samotność i smutną chińską rzeczywistość. Mimo, iż z początku francuski słuchacz podejrzewa Panią Ming o wybujałą, wzbogaconą wyobraźnie, a nawet kłamstwo, z czasem dowiaduje się, że dzieci, których losy poznaje istnieją naprawdę. Dopiero zakończenie książki staje się dla wszystkich zaskoczeniem i skłania nas do głębszych przemyśleń … jakich? przeczytajcie sami.

Eric Emanuel – Schmitt po raz kolejny udowadnia, że jest w stanie napisać refleksyjne opowiadanie. „Tajemnica Pani Ming" to mądra, życiowa książka, która poprzez swoje przesłanie zmusza nas do przewartościowania świata. Opowiadanie to ma wiele ukrytych myśli i ukierunkowuje nas na wiele konkluzji. Wydawałoby się – smutna książka, wbrew pozorom niesie radość i niespotykaną u innych pisarzy promienność życia. Cytaty przedstawiają życiowe mądrości, prawdy i sens istnienia, co plasuje książkę, na listę potrzebnych w swojej prywatnej bibliotece.