micjal jakistam29 kwietnia poświęciłyśmy czas na rozmowy o książce Ewy Nowak pt. „ Michał Jakistam „ Jest to powieść z serii” Miętowa” , w której opisywane są współczesne polskie problemy nastolatków. W lekturze autorka nakreśliła postać Edyty, która po dramatycznych przeżyciach musi zmienić szkołę i miejsce zamieszkania. Główna bohaterka przeprowadza się do Warszawy do cioci i wujka. Jej przeprowadzka  zupełnie zmieni nie tylko jej życie ale i zasady panujące w jej rodzinnym domu.  W jej domu panują dość rygorystyczne zasady, które dyktuje tata o tym świadczy dedykacja  ojca dla córki: „Czas pokaże, czy będziesz córką moich marzeń. Nie zawiedź mnie”, natomiast w domu wujka każdy może wypowiedzieć swoje zdanie, każdy jest uważnie wysłuchany. W tej rodzinie kontrola dzieci oparta jest na zaufaniu. Edyta musi zmierzyć się też z problemami w szkole, jest poniżana i szantażowana przez Olgę. Edyta poznaje nowych kolegów, ale żadnego nie umie wybrać. Zaczyna marzyć o ideale chłopaka  ,którym zostaje Michał, jest jednak postacią nierzeczywistą, bohaterem ulubionej książki nie tylko Edyty, ale całej rzeszy nastolatek.

Autorka być może celowo wprowadziła w treść książki scenki humorystyczne np. opis   wizyty kociego behawiorysty aby zminimalizować główny problem powieści.  Wprowadza też motyw zwierząt i stosunku ludzi do nich. Jest to książka o kształtowaniu w sobie odwagi, umiejętności przeciwstawienia się złu, o przyjaźni i miłości oraz o szukaniu sposobu wyjścia z trudnych życiowych problemów.

Polecamy książkę, wnosi wiele informacji jak trudno być nastolatkiem w dzisiejszym świecie.

Opiekun DKK –Dorota Klimejko