ksiezyc21 czerwca 2016 r. o godz. 11.00 odbyło się przedwakacyjne spotkanie DKK dla Dorosłych. Przedmiotem naszej dyskusji była powieść dwóch autorek Katarzyny Kranz i Joanny Bielak – „ Księżyc myśliwych”.

Jeden z recenzentów książki napisał, że utwór jest jak szkatułka pełna szczegółów. Książka rzeczywiście jest pełna niezwykłości. Intrygujący tytuł i motto. Nastrój rodem z filmów Bergmana. Tajemnice, mroczność jesiennej aury, noce z pełnią księżyca i rozgrywające się w ciemnościach dramaty, sztormy niosące śmierć, legendy o zatopionych wyspach i miastach. Surowy północny klimat, piękna przyroda wymagająca szacunku. Galeria niezwykłych bohaterów mieszkających na wyspie Sylt i spotykających się w barze Johanesa. Pobrzmiewają echa historii – faszyzm, neonazizm, buntowniczy rok 1968. Jest także współczesna wojna wielkich koncernów ekospożywczych  i farmaceutycznych.  W tej wojnie giną ludzie i dewastowany jest ekosystem.

To książka pełna dygresji dotyczących szeroko pojętej kultury, nauki, cywilizacji. Przypominają one, że „zawsze jest jakiś początek”. Bohaterowie swoje przemyślenia zamykają w mądrych powiedzeniach np. „Życie to gra intelektualna. Wygrywa ten, który przestaje być podłożem dla myśli, a staje się ogrodnikiem”. To powieść o nas – Europejczykach, o potędze ludzkiego umysłu ale także o chciwości i bezwzględnej walce o pieniądze i wpływy. To także opowieść o alienacji człowieka , ale także o jego kreatywności.

Czytelników zachwyciło: bogactwo treści, bohaterowie, mistrzostwo kompozycji, poetyckość języka, złożoność narracji i aktualność problematyki. Przyszłość wzbogaca teraźniejszość. Autorki zmuszają czytelnika do intelektualnej wędrówki po wielu dziedzinach życia. Do zadania sobie pytania – kim jestem?, co dla mnie jest ważne. Jedno jest pewne, to książka , której nie da się zapomnieć.  W bezliku miałkiej literatury ostatnich lat – warta uwagi i przeczytania.

Stanisława Król

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.