P101157121 czerwca 2016r, tuż przed wakacjami odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci, w trakcie którego rozmawialiśmy o książce Martina Widmarka i Heleny Willis Tajemnica wyścigu. Jest to kolejna książka wchodząca w skład serii dla dzieci zatytułowanej Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, którą czytaliśmy w klubie.

Już po raz piąty odwiedziliśmy małe, szwedzkie miasteczko Valleby, w którym zorganizowano wyścig rowerowy. Nagrodą za zwycięstwo jest medal i pieniądze w wysokości 10.000 koron. Do udziału w wyścigu zgłosiło się czworo uczestników i każdy z nich   za wszelką cenę pragnie wygrać, chociaż niekoniecznie uczciwie. Komisarz gwiżdże na start i wyścig  rusza. Lecz, o dziwo, zawodnik, który wpada na metę jako pierwszy wcale nie okazuje się zwycięzcą. Żeby prawda wyszła na jaw i prawdziwy zwycięzca został nagrodzony, młodzi detektywi muszą przeprowadzić śledztwo i ujawnić wszystkie oszustwa.

Tak jak pozostałe tytuły tej serii , książka  otrzymała pozytywne recenzje uczestników spotkania. Podobała nam się ciekawa fabuła i szybka akcja. Jest to książka, którą czyta się z dużym zainteresowaniem i prawdziwą przyjemnością. Prosty język, duża czcionka i ciekawe ilustracje to kolejne walory, które jeszcze bardziej zachęcają do czytania. Książka na pewno edukacyjna, bo uczy dzieci spostrzegawczości, logicznego myślenia, zwracania uwagi na szczegóły. Na koniec wnioski, które nasunęły nam się po przeczytaniu lektury.  Trzeba grać  zawsze uczciwie. Oszustwo nie popłaca, prędzej czy później wyjdzie na jaw. Miłej lektury. Polecamy!

Grażyna Lichwiarz