Tajemnica wyścigu Martina Widmarka i Heleny Willis to kolejna książka serii dla dzieci zatytułowanej Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Od kilku lat książki te zajmują czołowe miejsca na liście bestsellerów literatury dziecięcej w Szwecji.

Akcja wszystkich publikacji serii toczy się w małym, szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie Lasse i Maja prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Tym razem w  Valleby zorganizowano wyścig rowerowy. Nagrodą za zwycięstwo jest medal i 10.000 koron. Do udziału w wyścigu zgłosiło się czworo uczestników i każdy z nich za wszelką cenę pragnie wygrać, chociaż niekoniecznie uczciwie. Komisarz gwiżdże na start i wyścig rusza. Lecz, o dziwo, zawodnik, który wpada na metę jako pierwszy wcale nie okazuje się zwycięzcą. Żeby prawda wyszła na jaw i prawdziwy zwycięzca został nagrodzony, młodzi detektywi muszą przeprowadzić śledztwo i ujawnić wszystkie oszustwa.

Książka posiada ciekawą fabułę i wartką akcję. Czyta się ją z przyjemnością i dużym zainteresowaniem. Prosty język, duża czcionka, ciekawe ilustracje i zagadka do rozwiązania to kolejne walory, które jeszcze bardziej zachęcają do czytania. Książka na pewno edukacyjna, bo uczy dzieci spostrzegawczości, logicznego myślenia, zwracania uwagi na szczegóły i kojarzenia faktów. Wnioski, które nasuwają się po przeczytaniu lektury. Trzeba grać zawsze uczciwie. Oszustwo nie popłaca, prędzej czy później wychodzi na jaw. Warto przeczytać!

Grażyna Lichwiarz