szczerekNa lipcowe spotkanie zaprosiła nas do siebie nasza klubowa koleżanka - Kaśka Izdebska.W jej pięknym domu i urokliwym ogrodzie w Łomach spędziłyśmy miło czas przy specjałach przygotowanych przez gospodynię. Na wybór omawianej tam lektury (wcale nie łatwej, a na pewno nie w wakacyjnym klimacie) wpłynęło to, iż czekało nas spotkanie z jej autorem w Europejskiej Stolicy Kultury 2016 czyli we Wrocławiu na Literackim Woodstocku.
A teraz kilka słów o "Siódemce".

Pierwszą kwestią sporną stała się przynależność gatunkowa omawianego na spotkaniu utworu Ziemowita Szczerka, autora polecanej i zalecanej (szczególnie w dobie polityki historycznej) „Rzeczpospolitej zwycięskiej”. Po burzliwej dyskusji zaklasyfikowaliśmy „Siódemkę” jako powieść inkrustowaną reportażem i esejem. Pół realistyczną, pół baśniową za to z historiozoficznymi rozważaniami o Polsce, polskości, polaczkowości, o kraju, gdzie „jest równocześnie postep gospodarczy i krach cywilizacyjny”.

Tytułowa siódemka to droga krajowa, którą 1. listopada podróżuje Paweł Żmijewicz – główny bohater – w towarzystwie Belfegora w roli narratora zdarzeń. Napotkani po drodze ludzie i sytuacje, a przede wszystkim rejestrowany przez podróżników chaos architektoniczny, bezguście, rozlazłość i powszechna prowizorka eskaluje agresję i nieustanny bluzg na zastaną rzeczywistość.

W takim stanie ducha wybuch wojny polsko-rosyjskiej i bombardowanie polskich miast niespecjalnie dziwi, przeciwnie,wydaje się być logiczną konsekwencją panującego wcześniej bezhołowia. Tak jak konsekwentnym posunięciem
autora będzie uśmiercenie swego (anty)bohatera w ...katastrofie samochodowej.
 
W sumie dzieło o pesymistycznej wymowie, ale wymuszające zadumę i refleksję.
DKK Gubin -Bogumiła Wiśniewska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.