wyspaNasze lipcowe spotkanie przeniosłyśmy na  3 sierpnia 2016 roku ze względu na wyjazd do Wrocławia, aby świętować 10-lecie Dyskusyjnych Klubów Książki. Było to wspaniałe przeżycie i piękna przygoda. Akumulatory zostały naładowane do dalszej naszej działalności i nie tylko.

                Spotkałyśmy się  na prywatnej posesji jednej z klubowiczek. Wokół zieleń i kolorowe kwiaty, pogoda typowa dla polskiego lata, bez upału.  

                 Na wstępie wszyscy wysłuchali wrażeń z Literackiego Woodstocku i obejrzeli zdjęcia oraz książki z dedykacjami autorów. Następnie omawialiśmy  przeczytaną ostatnio książkę Joanny Miszczuk pt. „Wyspa”.  Trudno było jednoznacznie ocenić wartość książki. Były bardzo  skrajne opinie, jednak większość czytelniczek oceniła książkę jako wartościową pozycję.  Dobry i przystępny język sprawił, że czytało się dość szybko.

                  Fantazja i wyobraźnia autorki pozytywnie zaskoczyły. Dwie równoległe powieści, o zupełnie odmiennej fabule, zrobiły na większości dobre wrażenie. Jedna opowiadała o czasach współczesnych i  zagmatwanym życiu głównej bohaterki Maxime, pełnego  przemocy i tragicznych wydarzeń. Druga powieść to czasy zamierzchłe i życie odrębnej cywilizacji, którą autorka umieściła na niedostępnej i nieznanej dla świata zewnętrznego wyspie Lumii. Panowały tam idealne zasady, aby zapewnić jej mieszkańcom wolność i sprawiedliwość oraz życie bez jakiejkolwiek przemocy. Klubowiczki podkreślały intencje autorki, która w ten sposób chciała pokazać jak powinno wyglądać nasze życie, szczęśliwe życie.

                  Sam pomysł na książkę oceniłyśmy pozytywnie, ale nie wszyscy zgodzili się co do sposobu przekazywania treści. Wiele wątków było potraktowanych po macoszemu. Podczas czytania nasuwały się pytania, na które nie można było znaleźć odpowiedzi. Pewne myśli były spłycane. Wątki kryminalne ociekały krwią. Czytadło, ale czy super?

                  Warto przeczytać, choćby dla poznania pomysłowości i fantazji polskiej pisarki Joanny Miszczuk.

                                                                      Krystyna  Kalisz  DKK  Stare Strącze                                                                                                                                                                         

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.