Jolanta - sierpien 2016  Koniec sierpnia, piękny słoneczny dzień, kawa, herbata, ciasteczka i my klubowiczki u Pani Wioletty wśród zieleni i kwiatów. Dzisiaj do omówienia książka pt. „Jolanta” Sylwii Chutnik. Pierwszy raz spotykamy się z jej twórczością i od razu przypadła nam do gustu.

                 Jej sposób wyrażania treści, pełen przenośni i porównań,  wnikliwie ukazuje nam bardzo smutną i wzruszającą historię dziewczynki, a później młodej kobiety na tle zmian  ustrojowych w Polsce. Blokowisko na Żeraniu, ogólnie panująca bieda, zachwiane relacje w  rodzinie, alkoholizm, rozwód rodziców, śmierć matki. To wszystko głęboko odciska swoje piętno na życie dorosłe tytułowej bohaterki. Jej życiowa maksyma  „Nie mówić, nie ufać, nie odczuwać” niestety bardzo ją zamyka na ludzi i otaczający świat.

                 Naszym zdaniem autorka napisała tę książkę również ku przestrodze dla ludzi rozwodzących się, którzy zajęci swoimi dorosłymi sprawami kompletnie nie myślą o własnych dzieciach.  Rozstanie rodziców, mniej lub bardziej drastyczne, wpływa bardzo negatywnie na życie dorosłe takich dzieci. Książka Sylwii Chutnik jest tego przykładem.

 WARTO PRZECZYTAĆ.  POLECAMY GORĄCO!

                                                                                             DKK  Stare  Strącze  Krystyna  Kalisz

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.