Bohaterem książki G. Kasdepke jest zabawny przybysz z kosmosu, który postanowił spędzić urlop na naszej planecie. Okazało się, że to dzieci zaprosiły niespodziewanego gościa. Pojawienie się trochę szalonego kosmity wprowadza sporo zamieszania w życie rodziny i sąsiadów, staje się też początkiem wielu fantastycznych przygód. Z krótkich opowiadań poznajemy nie tylko tytułowego Potworaka, ale również zwyczaje panujące na jego planecie, zabawy i niesamowite wynalazki, takie jak: zarumieńce, przymule, powijańce i poprztykańce do gry w bososzczęki. W trakcie czytania nie ma miejsca na nudę, bo cały czas coś się dzieje. Książka jest ciekawa i zabawna, napisana prostym, zrozumiałym dla dzieci językiem a całości dopełniają kolorowe (niesamowite,  jak opisana historia)  ilustracje.