Tytułowa bohaterka książki E. Piotrowskiej to najlepsza pod słońcem ciocia: zabawna, inteligentna i  pomysłowa. Opisana przez autorkę ciocia jest fantastyczna, zawsze ma czas, jest nieco ekscentryczna, przychodzi zawsze  w odpowiednim momencie i pozwala na więcej niż rodzice. Ciocia ma dziwnych przyjaciół ( takich jak Genek Powsinoga, Stefan Salceson czy Pelagia Rzepa), potrafi złapać złodzieja w autobusie, nauczyć na czym polega przyjaźń  a nawet przebrać się za dziadka i iść do przedszkola.  Ciepła i zabawna książka E. Piotrowskiej ( z nie mniej humorystycznymi ilustracjami)  jest doskonałym tematem do dyskusji, bo niemal każde dziecko ma taką swoją najlepszą, najukochańszą ciocię.