ksiezniczkaW dniu  22 września 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Tym razem omawialiśmy i wspólnie przeczytaliśmy książkę pt. „A ja nie chcę być księżniczką” Grzegorza Kasdepke.

Książką zaczyna się od słów: „Dzień dobry, mam na imię Marysia i jestem smokiem". Bajeczka to krótka historia, która przedstawia małą bohaterkę o imieniu Marysia, jej rodziców i dziadków. Książka w bardzo zabawny sposób przedstawia całą rodzinę głównej bohaterki. Mała Marysia nie chce być księżniczką, gdyż uważa, że nie jest na nią zbyt wystarczająco ładna. Natomiast smok… Smokiem chce być i to bardzo.  Marysia jest smokiem, dziadkowie kościotrupami, mama księżniczką, a tata rycerzem, którego ciągle i wciąż pożera smok. Księżniczka zaczyna się nudzić w fotelu, który jest basztą, rycerz bywa znudzony nieustannym przegrywaniem, a dziadkowie leżący bez ruchu różnie reagują na swoje role.

Książka jest krótka, szybko się ją czyta jednak jest zabawnie i wesoło. Opowieść jest pięknie zilustrowana, uczy dzieci tego, iż warto w życiu poszukiwać własnego „ja”. Nie trzeba godzić się na z góry przyjęte role – bo to przecież od nas zależy, kim w życiu będziemy. Zwraca również uwagę na to, iż ważniejsza od urody jest mądrość co w dzisiejszych czasach jest ważnym przesłaniem. Piękno z czasem przemija, a wiedza, którą zdobędziemy, pozostanie
z nami na zawsze…Przesłanie jest ważne, ponieważ płynie z serca małego dziecka. Nasi mali czytelnicy po spotkaniu wyszli pełni uśmiechów i dobrego humoru.