Książka  Kto zamawiał koszmarną przygodę? Grzegorza Kasdepke z serii Czytam sobie, jest skierowana do dzieci, które utrwalają naukę czytania. Napisana zdaniami złożonymi zawiera dużo tekstu, mniej ilustracji.

Główny bohater, Patryk mieszka z rodziną na przedmieściu. Po lekcjach spędza samotnie czas w domu i wtedy potwornie się nudzi. Pewnego dnia przed drzwiami jego mieszkania pojawia się kurier firmy Kosz&Mar z nietypową przesyłką adresowaną właśnie do niego. Patryk otwiera paczkę i nagle zrywa się wiatr, zaczyna padać deszcz, rozpętuje się straszna burza. Najgorsze jednak jest to, że drzwi wejściowe do domu są zatrzaśnięte, a chłopiec nie ma przy sobie kluczy. No i rozpoczyna się koszmarna przygoda Patryka.

Książka ma wartką akcję i ciekawą fabułę, która trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej aż do ostatniej kartki. Zaskakuje, a nawet trochę straszy. Jest doskonałą lekturą dla dzieci, które lubią się bać. Wielkim plusem jest to, że można koszmarną przygodę przerwać i to, że książka kończy się dobrze. Dodatkowe atuty utworu, które zachęcają do czytania, to na pewno duża czcionka, zabawne ilustracje i alfabetyczny słowniczek na końcu książki, gdzie znajdują się wyjaśnienia trudnych słów oznaczonych gwiazdkami.

Grażyna Lichwiarz