biblus315-10-2016. BIBLUŚ. Bawiliśmy się w detektywów. Rozwiązywaliśmy zagadki, zakładaliśmy karty podejrzanych, zdejmowaliśmy odciski palców...
W samo południe w Bibliotece Dziecięcej „Bibluś" po raz kolejny zebrali się miłośnicy Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci. Tym razem inspiracją spotkania była książka Martina Widmarka i Heleny Willis z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai pt. „Tajemnica pożarów" .
Zaczęliśmy od gry terenowej. Zadanie było proste. Należało poszukać krok po kroku wskazówek, które ukryliśmy w „Biblusiu", Ogrodzie Sztuk i w Bibliotece Głównej. W tej ostatniej znajdowało się ostateczne rozwiązanie zagadki i słodka nagroda.
Po powrocie do „Biblusia" wspólnie stworzyliśmy plan wydarzeń oparty o omawianą książkę i spośród wielu ilustracji przedstawiających twarze musieliśmy wybrać te, które występowały w „Tajemnicy pożarów". Na koniec poznaliśmy bliżej pracę detektywów, to czym się zajmują na co dzień i co ułatwia im pracę. Założyliśmy wszystkim uczestnikom karty podejrzanych, zdjęliśmy odciski palców różnymi metodami m.in. za pomocą proszku daktyloskopijnego.
Jak zwykle świetnie się bawiliśmy, przewidywana godzina nieco nam się wydłużyła, ale i tak pozostajemy z niedosytem.

Monika Piotr

biblus1 biblus2