W październiku 2016 r. spotkaliśmy się w DKK w Osiecznicy aby porozmawiać o książkach Grażyny Bąkiewicz „Kazimierzu skąd ta forsa" oraz Danuty Parlak „Obcy w lesie".
Zastanawialiście się kiedyś jak w przyszłości może wyglądać szkoła, w jaki sposób dzieci będą się uczyły? Grażyna Bąkiewicz zaprasza swoich czytelników do przygody z innym poznawaniem historii. Dzieci nie ograniczają się do czytania nudnych podręczników, czas jest rozciągły, istnieją ławki do przenoszenia w czasie. W podróż zabiera nas dwunastoletnia Zuza posiadająca niezwykłe umiejętności, pełna pasji, poczucia humoru, bardzo inteligentna, uparta i sprytna. Stara się być jak najlepszą uczennicą, ponieważ marzy o łapaniu promieni słonecznych do wiadra. Jest to zajęcie niesamowicie trudne i dziewczynka pragnie udowodnić rodzicom, że można pracować inaczej, efektywniej, radośniej.
Jedną z lekcji jest prowadzona przez pana Cebulę historia, na której dzieci wysyłane są do odległych czasów, poznają dzieje przez obserwacje, udział w wydarzeniach. Przed wyprawą są przepytywani, aby mieli świadomość w jakich czasach wylądują. Rozmowy z uczniami wyłaniają problem, którego rozwiązania będą szukać w przeszłości. Tym razem jest nim źródło dochodów Kazimierza Wielkiego. Wszystko zaczęło się od znanego powiedzenia, że władca zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną. Nauczyciel każe dzieciom znaleźć źródło sądów.
Gromadka dzieci ląduje w średniowieczu, w którym miasta cuchną, grasują bandy zbójów, kobiety nie mają żadnych praw i nie mogą się uczyć. Przemierzają średniowiecznymi, niebezpiecznymi traktami, uczestniczą w życiu ludzi, poznają ich problemy, a nawet trafiają do ciemnych lochów. Przy okazji poznają podział społeczny, prawo, dowiedzą się w jaki sposób król wprowadza zmiany i dba o swoich poddanych. Poznają też legendy o królu wędrującym w chłopskim stroju i wypytującym poddanych czy żyje im się dobrze. Dowiedzą się też dlaczego prawo targowe było tak bardzo ważne dla miast. Po wielu interesujących, czasami niebezpiecznych przygodach mogą zamienić kilka słów z królem Kazimierzem Wielkim.
Dynamiczna akcja, spora dawka historii, nowa technologia, podróże w czasie, średniowiecze, rozwiązywanie zagadek, czyli w jednej książce wszystko, co dzieci lubią. Interesującym i wzbogacającym dodatkiem do fabuły są komiksy wplecione w prozę.
Książkę polecamy wszystkim uczniom szkoły podstawowej.

W lesie pojawia się ktoś nowy. Wygląda inaczej niż wszyscy. Zaprzyjaźnić się z nim? Może lepiej poczekać? Poobserwować go trochę, poznać... – zastanawia się Wiewióra. A jeśli nowy się nie spodoba? I to tylko dlatego, że jest inny? Inny, czyli Obcy, nie taki jak my. „Obcy zawsze coś knuje. Nie można mu ufać" – przekonuje Rudy, przyjaciel Wiewióry. Tymczasem w lesie dochodzi do sensacyjnych i tajemniczych wydarzeń: porwanie pisklęcia, kradzież miodu... Czy stoi za tym Obcy? Rudy jest tego pewien. Czy ma rację? Kim okaże się nieznany przybysz? Trzeba przeczytać, aby się tego dowiedzieć.

Moderator
Barbara Przeździęk